Med štetjem glasov v ZDA vse kaže na zmago Republikancev

Uredništvo

V Združenih državah so se zaprla še zadnja volišča na letošnjih vmesnih volitvah. Američani so odločali o vrsti funkcij na vseh ravneh. Najbolj ključen glas so oddali za predstavnike v predstavniškem domu kongresa, kjer naj bi Republikanci dosegli prepričljivo zmago. Na to so kazale že ankete, kot tudi trenutni delni izidi. S prevzemom večine v spodnjem domu Kongresa po štirih letih tesne prevlade Demokratov bo Republikanska stranka postala bistveno močnejša opozicija. Konservativcem se obeta tudi sicer nekoliko tesnejša zmaga v bitki za večino v senatu.

V 39 zveznih državah so potekale tudi volitve za guvernerje, pri čemer je trenutno najzanimivejši podatek ponovna zmaga republikanca Rona DeSantisa na Floridi, ki je s tem dokončno potrdila zasuk Floride v desno, kar se je kazalo na volilnih rezultatih v zadnjih letih in tudi v tokratni bitki za senat. V šestih državah so potekali tudi referendumi o pravici do splava. Rezultati so za enkrat znani samo v Vermontu kjer so se volivci do splava opredelili pozitivno.

O tem, kaj republikanska zmaga pomeni za Bidnovo administracijo smo že pisali.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki