Med štetjem glasov v ZDA vse kaže na zmago Republikancev
V Združenih državah so se zaprla še zadnja volišča na letošnjih vmesnih volitvah. Američani so odločali o vrsti funkcij na vseh ravneh. Najbolj ključen glas so oddali za predstavnike v predstavniškem domu kongresa, kjer naj bi Republikanci dosegli prepričljivo zmago. Na to so kazale že ankete, kot tudi trenutni delni izidi. S prevzemom večine v spodnjem domu Kongresa po štirih letih tesne prevlade Demokratov bo Republikanska stranka postala bistveno močnejša opozicija. Konservativcem se obeta tudi sicer nekoliko tesnejša zmaga v bitki za večino v senatu.
V 39 zveznih državah so potekale tudi volitve za guvernerje, pri čemer je trenutno najzanimivejši podatek ponovna zmaga republikanca Rona DeSantisa na Floridi, ki je s tem dokončno potrdila zasuk Floride v desno, kar se je kazalo na volilnih rezultatih v zadnjih letih in tudi v tokratni bitki za senat. V šestih državah so potekali tudi referendumi o pravici do splava. Rezultati so za enkrat znani samo v Vermontu kjer so se volivci do splava opredelili pozitivno.
O tem, kaj republikanska zmaga pomeni za Bidnovo administracijo smo že pisali.
V 39 zveznih državah so potekale tudi volitve za guvernerje, pri čemer je trenutno najzanimivejši podatek ponovna zmaga republikanca Rona DeSantisa na Floridi, ki je s tem dokončno potrdila zasuk Floride v desno, kar se je kazalo na volilnih rezultatih v zadnjih letih in tudi v tokratni bitki za senat. V šestih državah so potekali tudi referendumi o pravici do splava. Rezultati so za enkrat znani samo v Vermontu kjer so se volivci do splava opredelili pozitivno.
O tem, kaj republikanska zmaga pomeni za Bidnovo administracijo smo že pisali.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
rasputin
Upajmo, da se ne bo ponovila zgodovina z zadnjih predsedniških volitev. Po začetnem hitrem štetju, ki kaže na zmago republikancev, se je zdaj štetje ustavilo.
Tako je bilo tudi s Trumpom. Po prvi noči, ko so bili običajno znani rezultati, je vodil Trump, nato se šteli še kak mesec in na koncu našteli neverjetno zmago Bidena, ki je kao dobil največ glasov od vseh predsednikov v ameriški zgodovini.
rasputin
Kot kaže, se lahko pripravimo na presenečenje. Podatki o volilnem rezultatu se že od zgodnjega jutra ne spreminjajo več. Tako je bilo tudi, ko so opetnjastili Trumpa.
rasputin
Demokrati oziroma globoka država že nekaj časa vodi politiko po načelu, da se legitimne težnje konkurenčne politične opcije opredeli kot sovražne težnje, ki pretijo odpraviti demokracijo, potem pa je proti sovražnikom države in demokracije potrebno in upravičeno uporabiti vsa sredstva.
Doslej je veljalo, da je z vidika interesov globoke države, dejanskega suverena, vseeno, kdo v Ameriki vlada, demokrati ali republikanci. Oboji, vključno z mediji, so na plačilnem seznamu globoke države in s tem na njenih vrvicah. Kar se je zares spremenilo v zadnjih letih, je pojav alternativcev, ki od politikov terjajo, da vodijo politiko v korist Amerike in njenih državljanov, ne v korist elit, ki bogatijo z vojnami in drugimi deviacijami. V bistvu so v zadregi tako demokrati kot republikanci, saj oboji služijo istemu gospodaraju, ki seveda ni ljudstvo, temveč globoka država.
Kaj se bo spremenilo po teh volitvah, je odvisno predvsem od integritete republikancev, če bodo seveda res uspeli zmagati. Bodo zares nasprotovali interesom globoke države, kot pričakujejo njihovi volivci?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.