Onesnaženje Barja in posledice poplav: Janković prepričan, da njegovi projekti niso krivi ničesar
Na današnji novinarski konferenci Mestne občine Ljubljana je župan Zoran Janković predstavil svoj pogled na aktualne zadeve v občini.
Osrednja tema konference je sicer bila nadaljnja sanacija objektov, predvsem na območjih Tacna in Sneberij, odgovarjal je tudi na številne kritike, ki se še naprej vrstijo na gradnjo kanala C0 ter tudi na novo onesnaževanje na Ljubljanskem barju.
Kritikom pa je očital politizacijo v tako težkih časih, v katerih se je znašla Slovenija.
Zopet je vse kritike zavrnil ter dejal, da imata tako kanal C0 kot tudi območje plaž v Tomačevem, ki naj bi bilo krivo za poplave v Sneberjah, vsa dovoljenja in da se povsod posluša stroko.
Največja škoda v Mestni občini Ljubljana je bila na območju Tacna in Sneberij, kjer je poplavila reka Sava. Prebivalci naselja Ljubljana Sneberje pa se v zadnjih dneh obupani po tem, ko so narasle vode opustošile naselje, sprašujejo, ali je sploh smiselno kar koli popravljati, saj še vedno ne vedo, od kod je vdrla voda.
Voda naj tam ne bi poplavljala že 45 let, zato ni manjkalo kritik, da ljubljanski župan Janković ne vzdržuje ustrezno protipoplavne zaščite. Prav tako jih zanima, zakaj je že zakopane cevi kanala C0 pometalo iz jaškov. Kanal C0 je bil, kot smo poročali, v Tomačevem z vseh strani zalit z vodo, zato se bojijo, da bo, ko bo poln, efekt še večji.
Kot je dejal ljubljanski župan, sta se s predsednikom vlade Robertom Golobom strinjala, da je to območje potrebno obravnavati po hitrem postopku. "Dr. Rok Fazarinc je prevzel nalogo, da bo pripravil predlog, kaj je treba narediti na tem področju. Vedeti je treba, da se voda iz Save razliva tudi pod nasipom. V 14 dneh bomo dobili to poročilo," je povedal župan.
V Sneberjah je bil sicer že izveden pregled poškodovanih objektov. Nadzorniki so pripravili popis del, na osnovi katerega so kolegi pripravili okvirno ceno stroškov sanacije objektov. Kot je dodal župan, bo občina tudi ustavila nekatere projekte, da bo zagotovila zadostno število delavcev za obnovo. Dejal je še, da bodo morali biti bivalni prostori obnovljeni v 30 dneh od začetka dela.
Odgovarjati je moral na vprašanja novinarke, če so grajene plaže v Tomačevem, ki bi naj po mnenju prebivalcev bile krive tudi za poplave, napaka občine, ter če je res, da so sirene za nevarnost prepozno opozorile prebivalce.
»Žal mi je, da smo spet pri teorijah zarote. Obstaja predpisan protokol, kdaj se obvešča o nevarnosti. Če bi sistem zatajil potem ne bi kolegi odpeljali na varno 100 ljudi,« je dejal Janković ter dodal, da plaže v Tomačevem niso krive. »Nekdo mora biti po vašem mnenju kot kaže kriv. Dajmo narediti Ljubljano krivo, a Ljubljana ni kriva. Za to plažo smo dobili vse strokovne podlage. Celo kamenje smo morali zlagati tako kot so določili naravovarstveniki,« je dejal Janković. »Bilo bi idealno, če bi bila plaža kriva, a plaža ni kriva."
Janković je bil ponovno soočen tudi z obtožbami na račun kanala C0. V stranki Vesna so namreč dejali, da bodo na tožilstvo podali ovadbe. »To je njihova pravica, a glede na njihove nastope je bilo to pričakovano.« Še enkrat je zatrdil, da ima vsa potrebna dovoljenja in da je s kanalom C0 vse v redu ter da gre za politizacijo teme.
Obregnil se je namreč ob včerajšnji tvit pod uporabniškim računom »kanal C0«, ki je kazal, da skozi kanal C0 priteka podtalnica, ter ob komentarje, da je kanal C0 voda premaknila, o čemer smo pisali tudi na Domovini.»Politizacija v teh hudih časih. Ne vem, kateri pokrov izmed 1200 km kanalizacije so fotografirali. Na fotografijah se vidi, da voda lepo odteka, na vsem kanalu C0 nič se ni nič premaknilo in jaz vem, da jih to muči,« je dejal Janković.
»Skozi koliko vlad je šel ta omenjeni kanal, skozi koliko pregledov EU je šel ta kanal? Ta kanal traja že kar nekaj let,« je dejal in parafraziral Franceta Bučarja, češ da lahko kritiki počnejo, kar želijo, v okviru pravnih možnosti, da na sejah mestnega sveta pa ne bodo "afn guncali".
Potem ko je v ponedeljek prišlo do prijave onesnaženja na Ljubljanskem barju, iz vrst stroke in domačinov prihajajo ocene, da sta temna barva vode in neznosen vonj posledica tipičnega propadanja po poplavah, do kakršnega tu sicer v milejši obliki pride večkrat. Policija in pristojna inšpektorata sta medtem še na delu, v teku so analize vzorcev.
Na onesnaženje so geografi naleteli ob rutinskem terenskem delu, in sicer na levem pritoku Ljubljanice, na potoku Bevški jarek, med Bevkami in Notranjimi Goricami. Na oddelku so zato izvedli teste kakovosti vode, ki so pokazali onesnaženje z organskim materialom naravnega izvora.
Na onesnaženje Ljubljanskega barja, ki je tudi v pristojnosti ljubljanske mestne občine, se je na kratko danes odzval tudi župan MOL Zoran Janković, ki je dejal, da ima MOL na Ljubljanici štiri merilna mesta, na katerih dnevno spremljajo dogajanje. »Zaenkrat vsi podatki in analize kažejo, da je stanje na Ljubljanici dobro,« je bil skop Janković.
Osrednja tema konference je sicer bila nadaljnja sanacija objektov, predvsem na območjih Tacna in Sneberij, odgovarjal je tudi na številne kritike, ki se še naprej vrstijo na gradnjo kanala C0 ter tudi na novo onesnaževanje na Ljubljanskem barju.
Kritikom pa je očital politizacijo v tako težkih časih, v katerih se je znašla Slovenija.
Zopet je vse kritike zavrnil ter dejal, da imata tako kanal C0 kot tudi območje plaž v Tomačevem, ki naj bi bilo krivo za poplave v Sneberjah, vsa dovoljenja in da se povsod posluša stroko.
Največja škoda v Mestni občini Ljubljana je bila na območju Tacna in Sneberij, kjer je poplavila reka Sava. Prebivalci naselja Ljubljana Sneberje pa se v zadnjih dneh obupani po tem, ko so narasle vode opustošile naselje, sprašujejo, ali je sploh smiselno kar koli popravljati, saj še vedno ne vedo, od kod je vdrla voda.
Voda naj tam ne bi poplavljala že 45 let, zato ni manjkalo kritik, da ljubljanski župan Janković ne vzdržuje ustrezno protipoplavne zaščite. Prav tako jih zanima, zakaj je že zakopane cevi kanala C0 pometalo iz jaškov. Kanal C0 je bil, kot smo poročali, v Tomačevem z vseh strani zalit z vodo, zato se bojijo, da bo, ko bo poln, efekt še večji.
Ni kriva Ljubljana, gradili smo tako, kot so nam rekli naravovarstveniki
Kot je dejal ljubljanski župan, sta se s predsednikom vlade Robertom Golobom strinjala, da je to območje potrebno obravnavati po hitrem postopku. "Dr. Rok Fazarinc je prevzel nalogo, da bo pripravil predlog, kaj je treba narediti na tem področju. Vedeti je treba, da se voda iz Save razliva tudi pod nasipom. V 14 dneh bomo dobili to poročilo," je povedal župan.
V Sneberjah je bil sicer že izveden pregled poškodovanih objektov. Nadzorniki so pripravili popis del, na osnovi katerega so kolegi pripravili okvirno ceno stroškov sanacije objektov. Kot je dodal župan, bo občina tudi ustavila nekatere projekte, da bo zagotovila zadostno število delavcev za obnovo. Dejal je še, da bodo morali biti bivalni prostori obnovljeni v 30 dneh od začetka dela.
Odgovarjati je moral na vprašanja novinarke, če so grajene plaže v Tomačevem, ki bi naj po mnenju prebivalcev bile krive tudi za poplave, napaka občine, ter če je res, da so sirene za nevarnost prepozno opozorile prebivalce.
»Žal mi je, da smo spet pri teorijah zarote. Obstaja predpisan protokol, kdaj se obvešča o nevarnosti. Če bi sistem zatajil potem ne bi kolegi odpeljali na varno 100 ljudi,« je dejal Janković ter dodal, da plaže v Tomačevem niso krive. »Nekdo mora biti po vašem mnenju kot kaže kriv. Dajmo narediti Ljubljano krivo, a Ljubljana ni kriva. Za to plažo smo dobili vse strokovne podlage. Celo kamenje smo morali zlagati tako kot so določili naravovarstveniki,« je dejal Janković. »Bilo bi idealno, če bi bila plaža kriva, a plaža ni kriva."
Uporaba kanala C0 je politizacija
Janković je bil ponovno soočen tudi z obtožbami na račun kanala C0. V stranki Vesna so namreč dejali, da bodo na tožilstvo podali ovadbe. »To je njihova pravica, a glede na njihove nastope je bilo to pričakovano.« Še enkrat je zatrdil, da ima vsa potrebna dovoljenja in da je s kanalom C0 vse v redu ter da gre za politizacijo teme.
#C0kanal še ni odprt pa vseeno v njem teče voda - od kje? Skozi spoje priteka podtalnica in enako bodo fekalije odtekale iz njega v zajetje pitne vode.
Ali je sedaj vsem jasno, da tu ne smejo teči fekalije in da bo s tem uničena pitna voda za celo Ljubljano!!!@ZoranDELA pic.twitter.com/wglUgRXD7i
— C0 Kanal (@C0Kanal_LJ) August 21, 2023
Obregnil se je namreč ob včerajšnji tvit pod uporabniškim računom »kanal C0«, ki je kazal, da skozi kanal C0 priteka podtalnica, ter ob komentarje, da je kanal C0 voda premaknila, o čemer smo pisali tudi na Domovini.»Politizacija v teh hudih časih. Ne vem, kateri pokrov izmed 1200 km kanalizacije so fotografirali. Na fotografijah se vidi, da voda lepo odteka, na vsem kanalu C0 nič se ni nič premaknilo in jaz vem, da jih to muči,« je dejal Janković.
»Skozi koliko vlad je šel ta omenjeni kanal, skozi koliko pregledov EU je šel ta kanal? Ta kanal traja že kar nekaj let,« je dejal in parafraziral Franceta Bučarja, češ da lahko kritiki počnejo, kar želijo, v okviru pravnih možnosti, da na sejah mestnega sveta pa ne bodo "afn guncali".
Voda iz praznega kanala C0 je vsaj na eni lokaciji očitno premaknila celoten betonski pokrov, saj zavarjenega pokrova jaška pač ni odprlo. Uganete, gejzir česa je lahko to čez nekaj let? ???? pic.twitter.com/Y4D0pkVox0
— Uroš Raztresen (@UrosRaztresen) August 19, 2023
Onesnaževanje barja: pri nas vse kaže, da je stanje dobro
Potem ko je v ponedeljek prišlo do prijave onesnaženja na Ljubljanskem barju, iz vrst stroke in domačinov prihajajo ocene, da sta temna barva vode in neznosen vonj posledica tipičnega propadanja po poplavah, do kakršnega tu sicer v milejši obliki pride večkrat. Policija in pristojna inšpektorata sta medtem še na delu, v teku so analize vzorcev.
Na onesnaženje so geografi naleteli ob rutinskem terenskem delu, in sicer na levem pritoku Ljubljanice, na potoku Bevški jarek, med Bevkami in Notranjimi Goricami. Na oddelku so zato izvedli teste kakovosti vode, ki so pokazali onesnaženje z organskim materialom naravnega izvora.
Na onesnaženje Ljubljanskega barja, ki je tudi v pristojnosti ljubljanske mestne občine, se je na kratko danes odzval tudi župan MOL Zoran Janković, ki je dejal, da ima MOL na Ljubljanici štiri merilna mesta, na katerih dnevno spremljajo dogajanje. »Zaenkrat vsi podatki in analize kažejo, da je stanje na Ljubljanici dobro,« je bil skop Janković.
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.