Finance: EU snuje ogljično dajatev za pogonska goriva in ogrevanje stavb, ki zadeva tudi gospodinjstva
Evropska unija pripravlja reformo sheme trgovanja z emisijskimi kuponi. Ti bodo po letu 2027 vključevali tudi gospodinjstva, medtem ko so danes v sheme vključena le podjetja. Po novem pa bi bil v shemo vključen tudi cestni promet in gospodinjstva. Emisijske kupone bomo morali plačevati ob nakupu goriva, pa tudi za ogrevanje stavb, v praksi pa bodo to obračunavali dobavitelji.
Shema naj bi začela veljati leta 2027, v primeru visokih cen energije pa leta 2028. Goriva bi se po oceni vodje odbora za okolje v Evropskem parlamentu Pascala Canfina podražila za do deset centov, medtem ko pri gospodinjstvih ni jasno, koliko se bo podražilo ogrevanje. Je pa znano, da brezplačnih kuponov ne bo. Po nekaterih pojasnilih naj sicer gospodinjstva ne bi trpela dodatnih stroškov, ker naj bi ta sistem nadomestil nacionalne dajatve, po drugi strani pa pripravlja EU tudi nov sklad za podnebje v vrednosti 87 milijard evrov.
Zato, da bi države preprečile socialne nemire, pa predvidevajo tudi sklad za pomoč najbolj ranljivim. V Franciji so se pred leti že soočili s protestom rumenih jopičev prav zaradi visokih cen goriva, zaradi visokih dajatev. Tudi podnebni sklad naj bi vlagal v energetsko prenovo in podnebni prehod gospodinjstev.
Celoten prispevek si preberite na portalu Finance.
Shema naj bi začela veljati leta 2027, v primeru visokih cen energije pa leta 2028. Goriva bi se po oceni vodje odbora za okolje v Evropskem parlamentu Pascala Canfina podražila za do deset centov, medtem ko pri gospodinjstvih ni jasno, koliko se bo podražilo ogrevanje. Je pa znano, da brezplačnih kuponov ne bo. Po nekaterih pojasnilih naj sicer gospodinjstva ne bi trpela dodatnih stroškov, ker naj bi ta sistem nadomestil nacionalne dajatve, po drugi strani pa pripravlja EU tudi nov sklad za podnebje v vrednosti 87 milijard evrov.
Zato, da bi države preprečile socialne nemire, pa predvidevajo tudi sklad za pomoč najbolj ranljivim. V Franciji so se pred leti že soočili s protestom rumenih jopičev prav zaradi visokih cen goriva, zaradi visokih dajatev. Tudi podnebni sklad naj bi vlagal v energetsko prenovo in podnebni prehod gospodinjstev.
Celoten prispevek si preberite na portalu Finance.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Andrej Muren
Vse to je spet zvijača levakov, kako ljudem legalno odtujiti težko prisluženi denar in ga porabiti za svoje potrebe. Emisijski kuponi za hiše in avtomobile bodo najbolj udarili po revnih ljudeh in srednjem sloju. Bogatim ne bo hudega, oni bodo že zmogli. Za povrh naj kdo pove, kam gre denar raznih podnebnih skladov, nikjer ni videti nobenega učinka ali dejavnosti.
Sicer nisem pristaš teorij zarote, ampak to, kar počenja zadnje čase bruseljska birokracija, je videti kot sabotaža Evrope. Bo treba dati slovo EU po britanskem zgledu.
marko272
Emisijski kuponi se mi ne zdijo težava, če bo denar pametno porabljen. V tem primeru se nam bo vsak vloženi evro povrnil v zmanjšanju stroškov zaradi podnebnih sprememb (poplave, požari, suše, tropske bolezni, imigracijski pritiski, ...). Prav je, da se onesnaževanje plača in tako spodbudi ljudi k manjši porabi. Zelo nepošteno je od naše generacije, da onesnažuje, naši otroci pa bodo za našo razsipnost drago plačevali. Zato namesto nasprotovanja raje zahtevajmo preglednost porabe sredstev.
Andrej Muren
Na preglednost porabe sredstev iz emisijskih kuponov kar pozabite, tudi do sedaj se ni iz njih še čisto nič naredilo, ves pobrani denar izgine v integralni proračun. Na vaše zahteve o preglednosti porabe se bodo levaki požvižgali.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.