Dr. Metka Zorc: "Ko je dejansko prišel tisti trenutek, me je držala za roko in rekla: 'Hočem živeti!'"
V nedeljskem intervjuju na RTV Slovenija je dr. Jože Možina gostil zdravnico, znanstvenico ter podjetnico, prof. dr. Metko Zorc. Gostja je spregovorila o svoji izjemni karierni poti, delu v medicinskem centru Medicor, primeru smrti bolnice, ki je bil nedavno problematiziran, in problemih javnega zdravstva, ki je po njenem posledica slabe organizacije in velikega vpliva dobaviteljev zdravstvene opreme. Odločno nasprotuje predčasnemu končanju življenja.
Njene misli so pretresljive, o evtanaziji govori na podlagi svojih dolgoletnih izkušenj pri delu z bolniki in tudi umirajočimi: »Slovo naj bo takrat, ko je to zapisano v zvezdah. Sem absolutno nasprotnik evtanazije. Nisem videla človeka, ki bi želel umreti, kljub temu, da je bil na smrt bolan,« je pojasnila v oddaji.
Ganljivo je spregovorila o svoji teti, vrhunski zdravnici pediatrinji, ki si je, kljub trpljenju po možganski kapi, na koncu želela življenja: »Moja teta, ki je bila vrhunska zdravnica pediatrinja, zadeta od kapi, je večkrat dejala: 'Hočem umreti, hočem umreti'. Ko je dejansko prišel tisti trenutek, me je držala za roko in rekla: 'Hočem živeti.'«
Slovo naj bo takrat, ko je to zapisano v zvezdah.
V trpljenju so tudi slabi dnevi in preti velika nevarnost, da bi jih izkoristili za evtanazijo. Dr. Metka Zorc je bila priča številnim odhajanjem in trpljenju bolnikov: »Včasih ima bolnik slab dan, slab trenutek,..., to izkoriščati in mu potem ponuditi evtanazijo, je za mene grozljiva stvar.«
Kakšnemu strahu bi bili podvrženi pacienti v primeru uzakonitve možnosti predčasnega končanja življenja, pa je pojasnila na nedavnem primeru dveh njenih starejših pacientk: »Dva tedna nazaj dve moji bolnici, čakajoč na operacijo skozi žile, rečeta: 'Joj, a sve medve tudi za evtanazijo?' Sem se prav zgrozila. 'Ne, ne, mi vam bomo pomagali, da ostaneta, da živita!'«
13 komentarjev
Johan
Tudi moja babica je rada živela. Polno, ponosno in pošteno. In želela si je tudi, da bi se s tega sveta dostojno poslovila. Posebej nam je svojcem zabičala, naj ne dovolimo, če bi si morda ob koncu zaželela, da ji "v pomoč" pridejo tisti, ki so ji zapeljali enega izmed sinov, pa se ji za to, kljub številnim priložnostim niso uspeli opravičiti. Moram pa biti pošten. Evtanazijo je odločno zavračala, kajti vedno o(b)staja upanje... Tudi za opravičilo in priznanje zmote...
Thor
Volilci bi se lažje odločili, če bi politični in "strokovni" zagovorniki in predlagatelji evtanazije dva dni pred referendumom izvedli praktično predstavitev. Lahko na Kongresnem trgu v Ljubljani in z neposrednim prenosom depolitizirane RTV. Za demonstratorje predlagam predstavnike vlade in stricev iz ozadja. Kladiva, srpe, vrvi in morebitne druge potrebne rekvizite bi zainteresirana javnost zagotovila brezplačno.
Kraševka
To bi bil res "nazorni prikaz".
Anton Vidmar
Ljubitelj študentk skrajni levičar Pribac je dobro pojasnil željo levakov po evtanaziji. Njegove besede: Evtanazija je cenejša od paliativne oskrbe. TO je TO !
Marija68
Mag. Branko Cestnik je na Radiu Ognjišče predlagal, da na FDV odprejo oddelek evtanazatorji. 40 urni tečaj bo dovolj, da se naučijo izvesti evtanazijo, ne pa, da se zdravnike sili v poslanstvo ki ni njihovo. Sicer je pa po mojem mnenju sprejemati take zakone v stanju, ko tako velika množica ljudi nima dostopa do zdravnika, norčevanje iz ljudi in cinizem prve vrste.
IgorP
nejo
Koliko zlorab se je že zgodilo v Švici glede evtanazije? Sami izgovori so vas! Zlorab na nobenem področju ne moreš preprečiti! Žal!
BARBARA RAKUN
Nejo, odlično napisano! Življenje je nedotakljivo. In če se zagovorniki hočejo evtanazirati, naj se. Ful mi je smešno, da delajo vse na tem, da se uvede evtanazija, da se splav dela kot po tekočem traku, da se ljudi še bolj zasvaja kot so, da se jim še bolj povzroča duševne stiske in težave, motnje.
Nihče pa ne bi delal v smeri preventive na vseh področjih haha!
IgorP
»Slovo naj bo takrat, ko je to zapisano v zvezdah. Sem absolutno nasprotnik evtanazije. Nisem videla človeka, ki bi želel umreti, kljub temu, da je bil na smrt bolan,« je pojasnila v oddaji.
Nehajte že nakladati! Ne rabite se s tem strinjati, ne smete pa tega preprečevati! Kaj vam klero-desnim ni jasno????
Igor Ferluga
Kdo ne sme kaj? Obratno od trditve tu. Ne sme pomagati pri samomoru! Nihče, ne le "klero-desni". Ker ustava ne dovoljuje. Ker v njen dobesedno piše, da je človeško življenje nedotakljivo! Isto je zahteva za zdravnika iz Hipokratove izjave in enako tudi veljavnega kodeksa zdravniške etike. Izključno reševanje zdravja in zivljenja torej in nobeno pošiljanje na drugi svet. Samomor je žalostna možnost človeka. Nihče ne sme biti siljen, da pri samomoru sodeluje. Nasprotno, naravno in dobro je, da ga skuša preprečiti. Velika večina ljudi, ki so neuspešno izvajali samomor, je kasneje veselih, da še živijo in ne poizkušajo znova. Volja po samomoru izhaja iz psihične in socialne stiske, ki jo je možno reševati in potem preide.
nejo
Slovenščina ima samosvoj izraz za diplomanta medicinske fakultete: zdravnik. Zdravnik ZDRAVI, ne sodeluje pri namernem končanju življenja. Zdravniki ne morijo, ne ubijajo. In prav imajo, da so proti evtanaziji. Zato zdravnikov ne vtikajte v evtanazijo. Bo morala država za ta "posel" šolati RABLJE! PS Neki IgorP razmišlja samo ped pred nosom. Dlje ne zmore. To je izredno občutljiva tema. Lahko pride do zlorab in se začne prisiljevati bolne ostarele, katerih zdravljenje veliko stane, da morajo storiti "samoumor s pomočjo", drugače bodo ostai brez pokojnine. V zgodovini je bilo polno podobnih zlorab. Ljudje niso nobeni angelčki, zato je bolje evtanazije ne uvajati.
APMMB2
Ko so umirali heroji( zdaj jih ni več) so klicali Marijo in Jezusa na pomoč, da jim oprostita grehe. Vmes pa so močili postelje od straha. To je jasno klero-desnim, obstajajo priče.
Kraševka
Igor Ferluga, odlično ste obrazložili.
Johan
ABCD, ravno v tem je smisel in poanta tega, kar sem sam zapisal. Od tod naročilo in "zavarovanje" moje babice. Če razumeš, kaj je hotela in sem hotel povedati!?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.