Dati denar beraču na cesti? Papež tako, škof drugače.
Zagotovo vas je že kdaj na ulici zgrabila moralna dilema ali dati denar beraču, ki vas je zanj pocukal za rokav.
Svete knjige pravijo, da je miloščino potrebno dajati, a ob tem se odpre kopica vprašanj: bom človeku z evrom ali dvema res pomagal, ali mu zgolj dal potuho, da v življenju ničesar ne spremeni? Bo na denar uporabil za vino in čike? Mu ga bo odvzela mafija, ki ga pošilja prosjačit?
Papež Frnančišek se zaveda vseh teh pasti, a pravi "pomoč je vedno prava stvar".
Nekoliko drugače pa meni katoliški škof iz Rhode Islanda (ZDA), ki navaja tri razloge, zakaj dajati denar beračem ni dobro. Piše Catholic Herald.
V intervjuju za italijansko revijo za brezdomce je papež Frančišek prejšnji mesec dobil tudi vprašanje ali je prav dajati pomoč miloščino ljudem, ki prosjačijo na ulici.
Odgovoril je, da obstaja kopica argumentov v prid tega, da se jim denarja ne da, kot so dileme, ali bo nemara porabljen za vino. A Frančišek na koncu pravi: "pomoč je vedno prava stvar."
K temu je papež še dodal da kadar ljudje dajejo miloščino, naj ne gledajo stran in vržejo kovancev temveč naj človeku pogledajo v oči in se dotaknejo njegovih rok.
A škof Thomas Tobin z Rhode Islanda pa je na Facebooku predstavil svoje nekoliko drugačno stališče, čeprav po zatrjevanjih ni mišljeno kot odgovor na papeževe besede.
Omenja tri argumente proti takšnemu početju.
Najprej da lahko gre pri tem za varnostno tveganje. Nato po njegovo tovrstna pomoč omogoča nepoštenim ljudem da izkoriščajo sočutje drugih ljudi za svoje nenujne potrebe.
Prav tako meni, da metanje odvečnega drobiža prosilcu ponižuje njegovo dostojanstvo.
"Medtem ko se mi ob tem bolje počutimo, takšna praksa pomaga vzdrževati nezdrav in ponižujoč način življenja. Naša skupnost ima ima organizirane načine nudenja pomoči revnim in potrebnim in te bi morali podpirati," je prepričan škof.
A Tobin ni povsem zaobšel papeža Frančiška. Citiral je njegove besede, da ob dajanju pomoči revnim obstaja nevarnost pojava zaščitniško-pokroviteljskega odnosa, še pišejo na Catholic Heraldu.
Svete knjige pravijo, da je miloščino potrebno dajati, a ob tem se odpre kopica vprašanj: bom človeku z evrom ali dvema res pomagal, ali mu zgolj dal potuho, da v življenju ničesar ne spremeni? Bo na denar uporabil za vino in čike? Mu ga bo odvzela mafija, ki ga pošilja prosjačit?
Papež Frnančišek se zaveda vseh teh pasti, a pravi "pomoč je vedno prava stvar".
Nekoliko drugače pa meni katoliški škof iz Rhode Islanda (ZDA), ki navaja tri razloge, zakaj dajati denar beračem ni dobro. Piše Catholic Herald.
V intervjuju za italijansko revijo za brezdomce je papež Frančišek prejšnji mesec dobil tudi vprašanje ali je prav dajati pomoč miloščino ljudem, ki prosjačijo na ulici.
Odgovoril je, da obstaja kopica argumentov v prid tega, da se jim denarja ne da, kot so dileme, ali bo nemara porabljen za vino. A Frančišek na koncu pravi: "pomoč je vedno prava stvar."
K temu je papež še dodal da kadar ljudje dajejo miloščino, naj ne gledajo stran in vržejo kovancev temveč naj človeku pogledajo v oči in se dotaknejo njegovih rok.
A škof Thomas Tobin z Rhode Islanda pa je na Facebooku predstavil svoje nekoliko drugačno stališče, čeprav po zatrjevanjih ni mišljeno kot odgovor na papeževe besede.
Omenja tri argumente proti takšnemu početju.
Najprej da lahko gre pri tem za varnostno tveganje. Nato po njegovo tovrstna pomoč omogoča nepoštenim ljudem da izkoriščajo sočutje drugih ljudi za svoje nenujne potrebe.
Prav tako meni, da metanje odvečnega drobiža prosilcu ponižuje njegovo dostojanstvo.
"Medtem ko se mi ob tem bolje počutimo, takšna praksa pomaga vzdrževati nezdrav in ponižujoč način življenja. Naša skupnost ima ima organizirane načine nudenja pomoči revnim in potrebnim in te bi morali podpirati," je prepričan škof.
A Tobin ni povsem zaobšel papeža Frančiška. Citiral je njegove besede, da ob dajanju pomoči revnim obstaja nevarnost pojava zaščitniško-pokroviteljskega odnosa, še pišejo na Catholic Heraldu.
Zadnje objave
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
vladimir_gajsek
Tudi papež Frančišek - je samo rimski škof
Ko vidiš mestnega berača,ga pošlji daleč vprimestje, ga zapri najprej v svinjak, potem pa naj bo tam svinjski patir. V primeru, da spet prisvinja v mesto, ga odpujsaj v zapor, tam pa mu naloži nekoliko zahtevnejša dela, in to ves dan, da se bo dobro vsaj prepotil.
Če ne zadošča niti izgon in ne zapor, pa ga pošlji med plitike, kjer bo hitrozdrsnil v čustveno krizo in bo sam po sebi nehal beračiti.
helena_3
Ključno vprašanje je, ali imaš toliko, da lahko daš. To pomeni, da ti ni treba trikrat premisliti o uporabi vsakega evra, ki si ga težko zaslužil. Komot se odpovem kavici v bifeju in tisti drobiž dam klošarju. Moram pa plačati položnice.
Paziti na profesionalno beračenje pa navaden človek ne more, ker se "gazde" dobro skrijejo.
Moje mnenje.
Rajko Podgoršek
Lepo povedano. Toda ali ni najboljša preventiva/pomoč, človeka naučiti loviti ribe, ne pa da se mu ribe kar podarja?
AlojzZ
Pri dajanju denarja beračem je treba paziti na profesionalno beračenje, saj se za vogalom lahko skriva gazda berača v marcedezu.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.