Žiga Turk, ČAS-OPIS: Dozorevanje nacije
Zlata medalja naših košarkarjev ima številne nadšportne učinke, piše Žiga Turk na svojem blogu: prišli smo do ugotovitve, da ni nič narobe biti Slovenec, da trdota č-ja v priimku nima nobene zveze z domoljubnostjo in da smo se končno začutili kot nacija, ki jo povezuje pripadnost skupnosti, ki ji daje okvir država.
"Slovenci smo praktično pokazali, da smo nacija," piše Turk, "Slovenca ne določa več genetika, kraj rojstva prednikov, veroizpoved, ampak pripadnost skupnosti, ki ima svojo državo in ki se ji reče Slovenija."
"Ob tem prvenstvu smo Slovenci iz naroda dozoreli v nacijo in ponotranjili samostojno državo," nadaljuje, "Morda prvi na Balkanu. Ko bodo drugje sposobni govoriti o Hrvatih srbskega rodu, Makedoncih albanskega rodu, Bosancih hrvaškega rodu ... bo na dobri poti tudi ostanek Jugoslavije. Bojim pa se, da samo košarka za kaj takega ne bo dovolj."
Celoten prispevek si lahko preberete na njegovem blogu.
"Slovenci smo praktično pokazali, da smo nacija," piše Turk, "Slovenca ne določa več genetika, kraj rojstva prednikov, veroizpoved, ampak pripadnost skupnosti, ki ima svojo državo in ki se ji reče Slovenija."
"Ob tem prvenstvu smo Slovenci iz naroda dozoreli v nacijo in ponotranjili samostojno državo," nadaljuje, "Morda prvi na Balkanu. Ko bodo drugje sposobni govoriti o Hrvatih srbskega rodu, Makedoncih albanskega rodu, Bosancih hrvaškega rodu ... bo na dobri poti tudi ostanek Jugoslavije. Bojim pa se, da samo košarka za kaj takega ne bo dovolj."
Celoten prispevek si lahko preberete na njegovem blogu.
Povezani članki
Zadnje objave
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kraševka
Včasih ko je bil POPIS PREBIVALSTVA (sem bila med popisovalci še pod Jugoslavijo), se je vsak IZJASNIL katere narodnosti je. Tudi na osebni izkaznici je bil KRAJ ROJSTVA in narodnost - da ne govorimo SPOL. Ne razumem zakaj v naši DRŽAVI tega ni več ? Mogoče se hočejo po nepotrebnem (ali pa premišljeno) nekateri "skriti". Zakaj ? V Italiji se Slovenci ponosno deklarirajo za SLOVENCE. Nekdo, ki je rojen v Puli na Hrvaškem, se DEKLARIRA za ITALIJANA, stanuje pa v KOPRU, mislim, da ima več pravic kot če bi se DEKLARIRAL za Slovenca. PRIIMEK JURI ( eden nekoč POSLANEC, drugi, VELEPOSLANIK in tretji VODI NA obali TUDI MUZEJE , KJER SE NAVADNO PRIKAZUJE NAŠA KULTURNA DEDIŠČINA. Na volitvah pa se lahko potegujejo na ITALIJANSKIH listah ali pa na SLOVENSKIH. Ko gledaš to, imaš občutek, da imajo 2x - pravice.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.