Zakaj bi ostal v Sloveniji? Ker sem nanjo ponosen.
V razmišljanje o dogodkih pred petindvajsetimi leti me je nenavadno "prisilil" bežni znanec, ki sem ga pobral na poti v Ljubljano. Ob vprašanju o njegovih ciljih v prihodnje mi je skoraj kot iz topa ustrelil: "Nimam niti najmanjšega razloga, da bi ostal v tej Sloveniji. Takoj ko dokončam svoj študij, bom odšel v Nemčijo ali katero drugo zahodno državo in tam živel svoje življenje. Ne prepričaš me, da bi ostal."
Verjetno ni nikogar med mladimi, ki se ob tej tematiki ne bi vsaj za hip ustavil in o njej resno razmislil. Saj res, zakaj ostati v rodni državi? Prav ona mi ne ustvarja pogojev za normalno bivanje. Šolanje je usmerjeno v to, da dobim skorajda neuporaben papir, ki službe v večini primerov (če nisem ravno strojnik ali elektrotehnik) ne prinaša, kaj šele zagotavlja. Plača je tudi v primeru, da službo dobim, majhna.
S svojo nesposobnostjo za učinkovito sprejemanje reform daje državljanom občutek, da je najbolje ostati vedno na istem in ne tvegati z inovativnim iskanjem rešitev na dane probleme.
Delovno okolje ne dopušča možnosti za napredek ampak le za stagnacijo in lenobo. Kregamo se še vedno o desetletja stari ...
Zakaj bi torej svoje domovine ne zamenjal za drugo, perspektivnejšo, kjer bom lahko karierno rasel?
Ob osamosvojitvi sem bil star 4 leta. Seveda na ta čas nimam spominov, nisem videl tankov, ki so hodili na slovenske meje in nisem občutil strahu, ki je takrat preveval tudi moje starše.
Sem pa zato zrasel ob tolikokrat ponavljajočih pripovedovanjih o takratnih dogodkih. In v njih ni bilo žalosti in strahu, ampak veselje, da smo se osamosvojili in ponos da nam je uspelo.
Med sorodniki niti enkrat samkrat nisem slišal besed, ki so tako značilne za jugonostalgike, da je bilo v prejšnji državi boljše. Niti enkrat samkrat obžalovanja, da smo samostojni, da peljemo svojo pot in da sami odločamo, kako bomo živeli. Tudi takrat ne, ko je naša politika delala največje napake in ko so nekateri gospodarstveniki kradli milijone ...
Zato hočem v tem besedilu svojemu znancu in ostalim reči, da imam tisoč in en razlog, zakaj si želim ostati in živeti v Sloveniji.
Ker sem v prvi vrsti ponosen na to, da so se moji predniki skozi stoletja ohranili na tem koščku Zemlje, in da so pred 25 leti odločili, da hočejo svojo državo.
Na to državo sem ponosen, kljub vsem njenim napakam in problemom, ki se jih zavedam.
Za razliko od nekaterih se želim držati gesla, ki ga je izrekel John F. Kennedy: "Ne sprašujte se, kaj lahko država naredi za vas, vprašajte se, kaj vi lahko naredite za državo!". Globoko verjamem, da je to edini način za preseganje apatije, naveličanosti in slabe gospodarske politike.
Danes sem tako na balkonu obesil slovensko zastavo, poskušal ujeti še kakšno misel na tiste dni izpred četrt stoletja in poiskati zgodbo o primeru uspešne gospodarske prakse pri nas.
Vse najboljše, Slovenija!
Zakaj le bi ostali?
Verjetno ni nikogar med mladimi, ki se ob tej tematiki ne bi vsaj za hip ustavil in o njej resno razmislil. Saj res, zakaj ostati v rodni državi? Prav ona mi ne ustvarja pogojev za normalno bivanje. Šolanje je usmerjeno v to, da dobim skorajda neuporaben papir, ki službe v večini primerov (če nisem ravno strojnik ali elektrotehnik) ne prinaša, kaj šele zagotavlja. Plača je tudi v primeru, da službo dobim, majhna.
S svojo nesposobnostjo za učinkovito sprejemanje reform daje državljanom občutek, da je najbolje ostati vedno na istem in ne tvegati z inovativnim iskanjem rešitev na dane probleme.
S svojo nesposobnostjo za učinkovito sprejemanje reform daje državljanom občutek, da je najbolje ostati vedno na istem in ne tvegati z inovativnim iskanjem rešitev na dane probleme.
Delovno okolje ne dopušča možnosti za napredek ampak le za stagnacijo in lenobo. Kregamo se še vedno o desetletja stari ...
Zakaj bi torej svoje domovine ne zamenjal za drugo, perspektivnejšo, kjer bom lahko karierno rasel?
Brez obžalovanj
Ob osamosvojitvi sem bil star 4 leta. Seveda na ta čas nimam spominov, nisem videl tankov, ki so hodili na slovenske meje in nisem občutil strahu, ki je takrat preveval tudi moje starše.
Sem pa zato zrasel ob tolikokrat ponavljajočih pripovedovanjih o takratnih dogodkih. In v njih ni bilo žalosti in strahu, ampak veselje, da smo se osamosvojili in ponos da nam je uspelo.
Med sorodniki niti enkrat samkrat nisem slišal besed, ki so tako značilne za jugonostalgike, da je bilo v prejšnji državi boljše. Niti enkrat samkrat obžalovanja, da smo samostojni, da peljemo svojo pot in da sami odločamo, kako bomo živeli. Tudi takrat ne, ko je naša politika delala največje napake in ko so nekateri gospodarstveniki kradli milijone ...
Danes sem tako na balkonu obesil slovensko zastavo, poskušal ujeti še kakšno misel na tiste dni izpred četrt stoletja in poiskati zgodbo o primeru uspešne gospodarske prakse pri nas.
1001 razlog ZA
Zato hočem v tem besedilu svojemu znancu in ostalim reči, da imam tisoč in en razlog, zakaj si želim ostati in živeti v Sloveniji.
Ker sem v prvi vrsti ponosen na to, da so se moji predniki skozi stoletja ohranili na tem koščku Zemlje, in da so pred 25 leti odločili, da hočejo svojo državo.
Na to državo sem ponosen, kljub vsem njenim napakam in problemom, ki se jih zavedam.
Za razliko od nekaterih se želim držati gesla, ki ga je izrekel John F. Kennedy: "Ne sprašujte se, kaj lahko država naredi za vas, vprašajte se, kaj vi lahko naredite za državo!". Globoko verjamem, da je to edini način za preseganje apatije, naveličanosti in slabe gospodarske politike.
Danes sem tako na balkonu obesil slovensko zastavo, poskušal ujeti še kakšno misel na tiste dni izpred četrt stoletja in poiskati zgodbo o primeru uspešne gospodarske prakse pri nas.
Vse najboljše, Slovenija!
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.