Vse poti vodijo v Nemčijo, zdaj preko Hrvaške in Slovenije
Včeraj zvečer je Madžarska zaprla mejo s Srbijo. To je begunce prisililo v iskanje novih poti proti obljubljeni deželi - Nemčiji.
Danes zjutraj je prvi avtobus beguncev prvič prečkal srbsko-hrvaško mejo. Na meji pri srbskem mestu Šid in hrvaškem Tovarniku sicer vlada poostren nadzor, a je do sedaj vse potekalo mirno. Na hrvaški strani begunce pričakujejo prostovoljci Rdečega križa s hrano in sanitetnim materialom.
Kljub vsemu je danes skozi Tovarnik vstopila prva skupina beguncev, večinoma žena in otrok ter se podala proti meji s Slovenijo. Hrvati pravijo, da tistih, ki bodo želeli prečkati njihovo državo, ne bodo zadrževali, nekatere skupine beguncev pa so preusmerili proti zbirnima centroma Dugava in Ježevo pri Zagrebu.
Prva grupa izbjeglica ušla u Hrvatsku http://t.co/M0Ikq5KNcF #hrvatska #izbjeglice #marchofhope #refugeescrisis pic.twitter.com/AAPuygDoHr
— Al Jazeera Balkans (@AJBalkans) September 16, 2015
Begunci v intervjujih priznavajo, da za Hrvaško sploh niso vedeli da obstaja, kaj šele, da je v EU. Njihov načrt je večinoma iti preko Hrvaške in Slovenije do Dunaja, in od tam do Nemčije. Na Twitterju tudi na veliko opozarjajo na območja min na Hrvaškem, nabor tvitov lahko najdete tukaj. Ravno na meji naj bi bilo območje še neeksplodiranih min iz let 1991-95. V ta namen so tja tudi poslali strokovnjake za razminiranje. Zgodnje "poročilo" o prihodu beguncev na mejo v mestu Šid:
#Serbia: A 1st group of 60 #refugees arrived this morning to #Sid, some managed to reach #Tovarnik in #Croatia pic.twitter.com/HYMjRqtQ0E — José Miguel Sardo (@jmsardo) septiembre 16, 2015
Nekateri so se želeli izogniti uradni meji s prehodom na Hrvaško kar čez polja; ne želijo namreč zaprositi azila na Hrvaškem, ampak želijo nadaljevati pot.
#Croatia: #Refugees start to arrive to #Tovarnik frm #Serbia reportedly through cornfields, avoiding border crossing. pic.twitter.com/8N8Vq3ZnUE — José Miguel Sardo (@jmsardo) septiembre 16, 2015
Slovenska policija je medtem v Dolgi vasi Madžarom predala 21 Afganistancev in Irancev, ki so jih v soboto odkrili pri mejnem prehodu Šentilj. Obenem se je Slovenija odločila začasno ponovno uvesti nadzor nad mejo z Madžarsko.
Madžarska pa je pred sodišče postavila prvega "nezakonitega prebežnika", ki so ga ujeli po uveljavitvi strožjih zakonov. Iračan Ahmed Suadi Talib, ki je študiral v Siriji, je sodišču povedal, da je od tam zbežal pred Islamsko državo in da ni vedel, da je vstop v Madžarsko nezakonit. Za kazen je bil izgnan iz Madžarske za dobo enega leta.
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.