Vlada z ukinjanjem zakona o javnem naročanju v smer korupcije in preplačanih medicinskih pripomočkov
Zdravniki povezani v portal zdravstvo.si (Beltram Matej, Kalan Gorazd, Kališnik Matija, Noč Marko, Podnar Simon, Vesel Samo, Vranič Andrej in Zevnik Krištof) so v sporočilu za javnost, objavljenem na njihovi spletni strani zapisali, da so razočarani nad odločitvijo nove vlade o ukinitvi novele zakona o javnem naročanju (ZJN-3C).
Menijo namreč, da je vlada storila korak v napačno smer - v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. Po njihovem mnenju bo tako cena žilne opornice še vedno ostala dvakrat do trikrat dražja kot v Skandinaviji.
V SDS-u pa jih opozarjajo, da je njihov poziv prepozen.
V svojem odziv na interventni zakon v zdravstvu in ukinitev novele zakona o javnega naročanja v zdravstvu (ZJN-3C) so zapisali, da slovenski državljani in bolniki že več kot 30 let preplačujemo medicinske pripomočke in zdravila.
Spomnimo poslanci državnega zbora so 13.1.2021 sprejeli novelo zakona o javnem naročanju (ZJN-3C). Za to novelo, ki jo je ob izteku mandata sprejela prejšnja vlada, je idejno in vsebinsko zaslužna prav zgoraj omenjena skupina zdravstvo.si. S tem dejanjem je bil po mnenju skupine vzpostavljen prelomni trenutek, saj je bil ta zakon po desetletjih preplačevanja prvi korak k približevanju cen medicinskih pripomočkov in materialov cenam v razvitih državah Evropske unije. To pa je sedaj nova vlada ukinila.
“V skupini zdravstvo.si smo razočarani nad odločitvijo nove vlade o ukinitvi novele zakona o javnem naročanju. Menimo, da je vlada storila korak v napačno smer - v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. V kolikor obstaja pravna neskladnost, bi od vlade pričakovali ustrezno popravo in dopolnitev novele, nikakor pa ne njene ukinitve (ZUZSDZS),” so jasni v skupini zdravnikov zdravstvo.si
Ob tem tudi dvomijo, da bo Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, ki je bil ustanovljen v sklopu Ministrstva za zdravje, pripomogel k dejanskemu nižanju stroškov v zdravstvu. “Njegov namen izgleda prej ohranjanje statusa quo na področju cen medicinskega materiala in pripomočkov preko monopola domačih distributerjev. Tako bo še naprej ista žilna opornica istega proizvajalca v Nemčiji in Skandinaviji stala 50-100€, pri nas pa 200-350€, cena aortne zaklopke za perkutano vstavitev pa bo namesto 10.000-11.000€ še naprej 15.000-20.000€.”
Skupina “zdravstvo.si” zato Vlado RS in Ministrstvo za zdravje poziva, naj novele zakona o javnem naročanju ne ukinja, ampak jo ustrezno dopolni in pravno formulira, tako da bo Slovenija končno stopila na pot transparentnega naročanja in normalnih evropskih cen medicinskega materiala in pripomočkov. “Državljanom, našim sledilcem in vsem bolnikom sporočamo, da bomo še naprej zagovarjali svobodo bolnika in zdravnika ter opozarjali na anomalije državnega zdravstva v Sloveniji.”
V skupini so poudarili, da se na področju nabave in (pre)plačil medicinskih materialov, zdravil in aparatur se zavzemajo za:
- uvedbo referenčnih cen za posamezne materiale, saj bi po njihovem mnenju bi z referenčnimi cenami znižali cene medicinskih pripomočkov, ki danes presegajo cene v bogatejših EU državah z dostopnejšim javnim zdravstvom.
- uvedbo obvezne elektronske dražbe in skupinskega naročanja za vse medicinske pripomočke v Sloveniji z možnostjo sodelovanja dobaviteljev iz celotnega evropskega prostora
- dosledno zaščito evropskih dobaviteljev na javnih razpisih v primeru onemogočanja poslovanja v skladu z evropsko konkurenčno zakonodajo
- sankcioniranje domačih in tujih ponudnikov v primeru izigravanja javnih razpisov in kršenja evropskega enotnega trga
Na vse skupaj se je odzvala tudi vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki meni, da so zdravniki poziv vladi zapisali prepozno.
Menijo namreč, da je vlada storila korak v napačno smer - v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. Po njihovem mnenju bo tako cena žilne opornice še vedno ostala dvakrat do trikrat dražja kot v Skandinaviji.
V SDS-u pa jih opozarjajo, da je njihov poziv prepozen.
V svojem odziv na interventni zakon v zdravstvu in ukinitev novele zakona o javnega naročanja v zdravstvu (ZJN-3C) so zapisali, da slovenski državljani in bolniki že več kot 30 let preplačujemo medicinske pripomočke in zdravila.
Spomnimo poslanci državnega zbora so 13.1.2021 sprejeli novelo zakona o javnem naročanju (ZJN-3C). Za to novelo, ki jo je ob izteku mandata sprejela prejšnja vlada, je idejno in vsebinsko zaslužna prav zgoraj omenjena skupina zdravstvo.si. S tem dejanjem je bil po mnenju skupine vzpostavljen prelomni trenutek, saj je bil ta zakon po desetletjih preplačevanja prvi korak k približevanju cen medicinskih pripomočkov in materialov cenam v razvitih državah Evropske unije. To pa je sedaj nova vlada ukinila.
“V skupini zdravstvo.si smo razočarani nad odločitvijo nove vlade o ukinitvi novele zakona o javnem naročanju. Menimo, da je vlada storila korak v napačno smer - v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. V kolikor obstaja pravna neskladnost, bi od vlade pričakovali ustrezno popravo in dopolnitev novele, nikakor pa ne njene ukinitve (ZUZSDZS),” so jasni v skupini zdravnikov zdravstvo.si
Medicinski pripomočki bodo še vedno občutno dražji kot drugje
Ob tem tudi dvomijo, da bo Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, ki je bil ustanovljen v sklopu Ministrstva za zdravje, pripomogel k dejanskemu nižanju stroškov v zdravstvu. “Njegov namen izgleda prej ohranjanje statusa quo na področju cen medicinskega materiala in pripomočkov preko monopola domačih distributerjev. Tako bo še naprej ista žilna opornica istega proizvajalca v Nemčiji in Skandinaviji stala 50-100€, pri nas pa 200-350€, cena aortne zaklopke za perkutano vstavitev pa bo namesto 10.000-11.000€ še naprej 15.000-20.000€.”
Skupina “zdravstvo.si” zato Vlado RS in Ministrstvo za zdravje poziva, naj novele zakona o javnem naročanju ne ukinja, ampak jo ustrezno dopolni in pravno formulira, tako da bo Slovenija končno stopila na pot transparentnega naročanja in normalnih evropskih cen medicinskega materiala in pripomočkov. “Državljanom, našim sledilcem in vsem bolnikom sporočamo, da bomo še naprej zagovarjali svobodo bolnika in zdravnika ter opozarjali na anomalije državnega zdravstva v Sloveniji.”
Za kaj se zavzemajo v skupini?
V skupini so poudarili, da se na področju nabave in (pre)plačil medicinskih materialov, zdravil in aparatur se zavzemajo za:
- uvedbo referenčnih cen za posamezne materiale, saj bi po njihovem mnenju bi z referenčnimi cenami znižali cene medicinskih pripomočkov, ki danes presegajo cene v bogatejših EU državah z dostopnejšim javnim zdravstvom.
- uvedbo obvezne elektronske dražbe in skupinskega naročanja za vse medicinske pripomočke v Sloveniji z možnostjo sodelovanja dobaviteljev iz celotnega evropskega prostora
- dosledno zaščito evropskih dobaviteljev na javnih razpisih v primeru onemogočanja poslovanja v skladu z evropsko konkurenčno zakonodajo
- sankcioniranje domačih in tujih ponudnikov v primeru izigravanja javnih razpisov in kršenja evropskega enotnega trga
Na vse skupaj se je odzvala tudi vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki meni, da so zdravniki poziv vladi zapisali prepozno.
Žal je poziv naslovljen na @vlada in @MinZdravje kašen mesec prepozen. Interventni zakon je sprejet in s tem je ukinjen Urad za centralno evidenco cen v zdravstvu in referenčne cene za med. material.
Menda bo zdaj boljše, ko bo nadzor prevezel super nadzornik A. Šabeder. https://t.co/EmyL5pmjAb
— Jelka Godec (@jelka_godec) July 25, 2022
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.