V nordijskih državah varnostne razmere "najbolj resne" od začetka 80. let
Po ocenah Švedske vojaške in obveščevalne agencije (Must) so po ruskem napadu na Ukrajino v nordijskih državah in Evropi varnostne razmere najbolj resne od zgodnjih 80. let prejšnjega stoletja.
Tako sta po ruskem napadu na Ukrajino pred skoraj letom dni sta Švedska in Finska po več desetletjih nevtralnosti maja lani zaprosili za članstvo v Natu. Njuna pristopna protokola je doslej ratificiralo 28 od 30 članic Nata, proces pa trenutno blokira še Turčija. Agencija Must v poročilu ugotavlja, da je Švedska po vložitvi prošnje za članstvo v Natu bolj varna, saj je dobila dvostranska varnostna zagotovila več držav, medtem ko čaka na sprejem v zavezništvo.
Povečano grožnjo pa po besedah Musta za Švedsko predstavljajo ruske obveščevalne dejavnosti. Te vključujejo zbiranje obveščevalnih podatkov ruskih tajnih služb v zvezi s prihodnjo vlogo Švedske v Natu, pa tudi poskuse Rusije, da bi se izognila sankcijam, ki so jih proti njej uvedle zahodne države. “Obveščevalna grožnja” obsega tako zbiranje obveščevalnih podatkov s strani vohunov kot kibernetske in druge tehnološke napade.
Tako sta po ruskem napadu na Ukrajino pred skoraj letom dni sta Švedska in Finska po več desetletjih nevtralnosti maja lani zaprosili za članstvo v Natu. Njuna pristopna protokola je doslej ratificiralo 28 od 30 članic Nata, proces pa trenutno blokira še Turčija. Agencija Must v poročilu ugotavlja, da je Švedska po vložitvi prošnje za članstvo v Natu bolj varna, saj je dobila dvostranska varnostna zagotovila več držav, medtem ko čaka na sprejem v zavezništvo.
Povečano grožnjo pa po besedah Musta za Švedsko predstavljajo ruske obveščevalne dejavnosti. Te vključujejo zbiranje obveščevalnih podatkov ruskih tajnih služb v zvezi s prihodnjo vlogo Švedske v Natu, pa tudi poskuse Rusije, da bi se izognila sankcijam, ki so jih proti njej uvedle zahodne države. “Obveščevalna grožnja” obsega tako zbiranje obveščevalnih podatkov s strani vohunov kot kibernetske in druge tehnološke napade.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
9 komentarjev
Andrej Muren
V Skandinaviji je od Rusov najbolj ogrožena Finska, ki meji z dolgo mejo na Rusijo. Kot vemo, so enkrat (leta 1939) Rusi že poskusili zasesti Finsko. Če bi se Putin lani spravil nad Finsko namesto nad Ukrajino, vprašanje ali mu ne bi to uspelo, moč finske vojske se mi zdi vprašljiva, Fincev pa desetkrat manj kot Ukrajincev. Zato je prav, da Finska čim prej vstopi v NATO, ne glede na Švedsko.
rasputin
Če bi Nata, najbolj napadalne vojaške zveze, ne bilo, bi bil ta svet bolj varen. Če bi Amerika pustilla Evropo pri miru, bi bila bolj varna.
korosec.france
Si domišljavec, nepoznavalec , lažnivec ali vse troje skupaj? komu , misliš, da ti plozaš tele svoje fikcijske kozlarije?
knezKocelj
Če Nata ne bi bilo, bi tule že desetletja govorili rusko, na veselje mnogih Slovencev, očitno. Tipkali pa ne bi "po rusko", vsaj tule ne, ker ne bi imeli niti računalnikov, kaj šele interneta.
Markoff
Seveda bi bil bolj miren, zavladal bi namreč ruski mir. Tega pa si zares nihče ne želi.
Peter Klepec
Ali pa srbsko????
Peter Klepec
NATO je obrambna pogodba za primer napada Rusije. Nikogar drugega. In NATO od samega zacetka naprej s prstom ni mignil proti Rusiji. NATO je nastal iz izkusnje iz 40ih let, ko so male drzave ena za drugo padale zaradi napada velikih. NATO je zaradi majhnih drzav, Amerika ga zase sploh ne rabi. Kaj naj si Amerika pomaga z eno francosko in eno britansko letalonosilko, ce jih ima pa sama 16?
Peter Klepec
Ce bi Amerika pustila Evropo pri miru, bi Evropa morala imeti tako veliko vojsko kot Americani. Za zascito pred Ruskyji.
Andrej Muren
Če NATA ne bi bilo, bi bili Rusi (Sovjeti) že pred desetletji ob Atlantiku in gospodarji celotne kontinentalne Evrope.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.