Tanja Fajon napovedala feministično zunanjo politiko
Potem ko je zunanje ministrstvo pred letom dni pripravilo novo zunanjepolitično strategijo, je nova zunanja ministrica danes že napovedala novo. Poleg distanciranja od Višegrajske skupine je med glavnimi poudarki feministična zunanja politika, poleg deklarativne usmerjenosti k jedrni Evropi pa tudi svetovni periferiji.
Kot je povedala na diplomatskem posvetu na Brdu pri Kranju: "Trdno sem prepričana, da moramo imeti veliko več posluha tudi do globalnega dela sveta, do razumevanja različnih specifičnosti Latinske Amerike, pacifiških, karibskih držav, mogoče manj razvitega sveta in da bo naša politika uspešna samo, če bo vključujoča in odprta."
Avtor strategije Iztok Mirošič sicer poudarja, da je pomembna konstantnost zunanje politike, pojasnjuje pa tudi feministično komponento, ki je ena izmed osrednjih komponent dokumenta. "To je koncept, ki je uveljavljen v kar nekaj državah, pomeni pa, da se v zunanji politiki država zavzema za enakost spolov." Poleg zavzemanja za enakost spolov (v množini) poudarja še opolnomočenje žensk in deklic.
Kot je povedala na diplomatskem posvetu na Brdu pri Kranju: "Trdno sem prepričana, da moramo imeti veliko več posluha tudi do globalnega dela sveta, do razumevanja različnih specifičnosti Latinske Amerike, pacifiških, karibskih držav, mogoče manj razvitega sveta in da bo naša politika uspešna samo, če bo vključujoča in odprta."
Avtor strategije Iztok Mirošič sicer poudarja, da je pomembna konstantnost zunanje politike, pojasnjuje pa tudi feministično komponento, ki je ena izmed osrednjih komponent dokumenta. "To je koncept, ki je uveljavljen v kar nekaj državah, pomeni pa, da se v zunanji politiki država zavzema za enakost spolov." Poleg zavzemanja za enakost spolov (v množini) poudarja še opolnomočenje žensk in deklic.
Povezani članki
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Peter Klepec
Sicer pa, SLO zunanje politike sploh nima in za to vlado je to tudi najbolj komfortna strategija. Namrec, v EU&co, ce se oglasis, tvegas da zines kaj neumnega in te potem imajo za takega. Doseci kaj svojega ne mores, razen tega te pa zunanja politika sploh ne zanima. Lahko kvecjemu stane, ce bi slucajno vecina pritegnila k pobudi. Ce pa se protivis, kot Madzari ali Poljaki, te jedrna EU sesuje v nulo. Tudi ni razloga, da bi se protivil, kot npr. Jansa, ki je to pocel izkljucno zaradi svojega ega, brez ucinka in koristi.
In ce si lepo ponizno in modro tiho, reces JA, kadar je treba glasovat, potem ti dajo mir in lahko delas doma kar hoces. Lahko pokopavas zlocince z najvisjim pompom, lahko krades, mogoce celo kaj vecjega, lahko pustis neskoncno masovnih grobov vnemar, skratka obdelujes svojo domaco njivico kot ti dusa da.
Da je pa domaca javnost potolazena, pa posljes Tanjo, da kaj pove, brez posledic za kogarkoli in karkoli.
Ja, ta vlada je modra. Zase. Za folk malo manj, ampak kaj bi to, vazno da smo zdravi in bomo sli poleti spet na morje.
Peter Klepec
Lahko bi Tanja te fraze zdruzile v bolj poznano: lako ćemo!
GBSTARE1
In kaj bo od te feministicne zunanje politike, razen govorjenja?
rasputin
To je koncept, ki je uveljavljen v kar nekaj državah, pomeni pa, da se v zunanji politiki država zavzema za enakost spolov.”
***
In kako bodo uvedli enakost spolov? Bistvo spolov je prav to, da sta različna, sicer bi bili ljudje hermafroditi. Ali nas kanijo narediti hermafrodite?
Ali morda avtorji strategije sploh ne vedo, kakšne nesmisle govorijo?!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.