Slovenija se je letos že zadolžila za 1,5 milijarde evrov

Uredništvo

Slovenija se je v novem letu že zadolžila. Država je izdala za 1,25 milijarde evrov novih 10-letnih trajnostnih obveznic (RS91) in za 250 milijonov evrov dodatnih obveznic (RS76). Iz finančnega ministrstva sporočajo, da je Slovenija s to transakcijo, "ki obsega drugo in hkrati največjo izdajo slovenske trajnostne obveznice, prva država v regiji, ki je v letu 2023 vstopila na kapitalski trg."

Največ vlagateljev v obveznico RS91 prihaja iz Nemčije, Avstrije in Švice, sledita Francija in Beneluks in nato Združeno Kraljestvo; iz Slovenije prihaja 11,5 odstotka vlagateljev.

Letos se lahko država glede na sprejeti proračun zadolži za 4,97 milijarde evrov. Kot poroča Delo, bo 1,5 milijarde zadoščalo za potrebe prve četrtine leta in za refinanciranja dolga, ki zapade konec marca.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki