SDS vložil interpelacijo proti Golobovi vladi
Stranka SDS je vložila interpelacijo zoper celotno vlado Roberta Goloba. Pod interpelacijo je prva podpisana poslanka SDS, Jelka Godec.
Razlogi za interpelacijo so ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve, ukinitev Urada za demografijo in druga ravnanja, ki so v nasprotju z določili slovenske ustave. “Vse od decembra 1991, ko je bila sprejeta ustava, imamo Slovenci temeljne vrednote, ki predstavljajo vrednotno središče slovenskega naroda, opredeljene v najvišjem pravnem aktu republike. Temeljne vrednote, ki predstavljajo vrednotno središče naroda, so hkrati vrednote slovenske osamosvojitve. Vsi državotvorni narodi, ki so si skozi zgodovino pridobili lastno državnost, spomin na ta osamosvojitveni državotvorni proces ohranjajo na različne načine, med katere obvezno spada tudi osrednji muzej, posvečen osamosvojitvi,” so zapisali v interpelaciji.
Interpelacija zoper vlado je sestavljena iz dveh delov. Najprej poslanci po razpravi z glasovanjem podajo le oceno dela vlade, če pa niso predlagani sklepi, pa poslanci o delu vlade niti ne glasujejo. Samo to pa ne povzroči padca vlade, potrebno je še predlagati mandatarja, ki bi moral prejeti 46 glasov (kar pa je že institut konstruktivne nezaupnice). Interpelacija je bila do sedaj vložena dvakrat. Prvič 22. julija 1997 proti Drnovškovi vladi, drugič pa 30. julija 2004 proti Ropovi. Predvidena je bila še septembra 2016 proti Cerarjevi, a na koncu do nje ni prišlo. Obe interpelaciji sta bili neuspešni.
Razlogi za interpelacijo so ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve, ukinitev Urada za demografijo in druga ravnanja, ki so v nasprotju z določili slovenske ustave. “Vse od decembra 1991, ko je bila sprejeta ustava, imamo Slovenci temeljne vrednote, ki predstavljajo vrednotno središče slovenskega naroda, opredeljene v najvišjem pravnem aktu republike. Temeljne vrednote, ki predstavljajo vrednotno središče naroda, so hkrati vrednote slovenske osamosvojitve. Vsi državotvorni narodi, ki so si skozi zgodovino pridobili lastno državnost, spomin na ta osamosvojitveni državotvorni proces ohranjajo na različne načine, med katere obvezno spada tudi osrednji muzej, posvečen osamosvojitvi,” so zapisali v interpelaciji.
Interpelacija zoper vlado je sestavljena iz dveh delov. Najprej poslanci po razpravi z glasovanjem podajo le oceno dela vlade, če pa niso predlagani sklepi, pa poslanci o delu vlade niti ne glasujejo. Samo to pa ne povzroči padca vlade, potrebno je še predlagati mandatarja, ki bi moral prejeti 46 glasov (kar pa je že institut konstruktivne nezaupnice). Interpelacija je bila do sedaj vložena dvakrat. Prvič 22. julija 1997 proti Drnovškovi vladi, drugič pa 30. julija 2004 proti Ropovi. Predvidena je bila še septembra 2016 proti Cerarjevi, a na koncu do nje ni prišlo. Obe interpelaciji sta bili neuspešni.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.