Radio Ognjišče: Ustavni sodnik Jaklič o predpogojih demokracije
Ustavni sodnik ddr. Klemen Jaklič je za Radio Ognjišče spregovoril o tem, kakšni morajo biti delujoči predpogoji za demokratično delovanje države.
»Če imaš monopoliziran sistem medijev, izobraževanja in tako naprej, potem pluralnost mnenj in s tem svobodno oblikovanje volilne volje nista zagotovljena,« je sogovornik odgovoril vprašanje, kaj lahko začne spodjedati demokracijo. Dodal je, da morajo biti za urejeno demokracijo izpolnjeni nekateri predpogoji kot je npr. pravilo, da ima vsaka oseba en glas ter da mora biti oblikovanje politične volje državljanov svobodno in pluralno.
Nadalje je dejal, da je za pravilno delujočo demokracijo potrebnih več stvari med drugim tudi dolgoletni učenje na napakah in skrb, da se jih odpravi. »Da se torej to odpravi čim bolj pošteno in enakopravno in iz vidika čim večje pluralnosti. Tako, da tega v 30. letih ni mogoče, niti v zadostni meri dojeti, kaj šele ponotranjiti in potem se na napakah učiti in jih izboljšati, popraviti. Za to je pač potrebno dolgo obdobje učenja, primerjave, tudi na podlagali napak drugih ter lastnih napak, potrebna pa je tudi odkrita kritičnost ter iskanje izboljšav. Ne pa pragmatično odločanje v korist ohranitve neidealnega stanja, ki bi bi imelo za cilj kaj tretjega, npr. ohranjanje privilegijev.«
»Mi smo navajeni reči, da smo demokracija. Ne! Nihče po 30. letih ni demokracija, še posebej ne takšen sistem, ki ima resnične probleme na ravni svobodnega oblikovanja volilne in politične volje,« je ustavni sodnik Jaklič še povedal v oddaji na Radiu Ognjišče.
»Če imaš monopoliziran sistem medijev, izobraževanja in tako naprej, potem pluralnost mnenj in s tem svobodno oblikovanje volilne volje nista zagotovljena,« je sogovornik odgovoril vprašanje, kaj lahko začne spodjedati demokracijo. Dodal je, da morajo biti za urejeno demokracijo izpolnjeni nekateri predpogoji kot je npr. pravilo, da ima vsaka oseba en glas ter da mora biti oblikovanje politične volje državljanov svobodno in pluralno.
Nadalje je dejal, da je za pravilno delujočo demokracijo potrebnih več stvari med drugim tudi dolgoletni učenje na napakah in skrb, da se jih odpravi. »Da se torej to odpravi čim bolj pošteno in enakopravno in iz vidika čim večje pluralnosti. Tako, da tega v 30. letih ni mogoče, niti v zadostni meri dojeti, kaj šele ponotranjiti in potem se na napakah učiti in jih izboljšati, popraviti. Za to je pač potrebno dolgo obdobje učenja, primerjave, tudi na podlagali napak drugih ter lastnih napak, potrebna pa je tudi odkrita kritičnost ter iskanje izboljšav. Ne pa pragmatično odločanje v korist ohranitve neidealnega stanja, ki bi bi imelo za cilj kaj tretjega, npr. ohranjanje privilegijev.«
»Mi smo navajeni reči, da smo demokracija. Ne! Nihče po 30. letih ni demokracija, še posebej ne takšen sistem, ki ima resnične probleme na ravni svobodnega oblikovanja volilne in politične volje,« je ustavni sodnik Jaklič še povedal v oddaji na Radiu Ognjišče.
Povezani članki
Zadnje objave
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Povečano število primerov nalezljive bolezni
22. 6. 2026 ob 14:37
Keir Starmer na izhodnih vratih, Velika Britanija bo dobila novega premierja
22. 6. 2026 ob 14:31
Prijazen mestni promet? Več presedanja za najranljivejše skupine pomeni več težav
22. 6. 2026 ob 14:21
Golobov operativec Muženič odhaja v Tacen, na čelo NPU Borut Franca
22. 6. 2026 ob 12:35
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
pozdrav
To je to! To je abeceda slovenske demokracije, ki še ni zaživela, ker je precej takšnih, ki jo bojkotirajo. Tudi v državnih institucijah. Tistih, ki bi morale biti varuhi ustavnosti.
Ustavnosti, ki vsebuje temelje in kriterije demokracije.
V bistvu gre za uzurpacijo demokracije levega bloka na račun desnega bloka, ki je iz demokracije v glavnem izključen.
Kraševka
Dobro je razložil spoštovani ddr Klemen Jaklič.
Dokler ne bo pluralnosti medijev in RTV, ki ne bo samo od "naših Levih", državljani ne bodo pravilno seznanjeni o kandidatih.
TV ima tu velik manever, kako v "zvezde kuje" Leve, medtem, ko o desnih predstavlja samo negativne točke, če jih ni, jih pa "naredi", tudi z lažnim poročanjem.
In to je v Sloveniji problem, ko govorijo o svobodi novinarjev. Dvomim, da imajo oni SVOBODO LAŽI, ki jo lahko vrtijo v nedogled, tako, kot Patrijo, Incident Tržačana, ki ga ni bilo.....
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.