Putin preklical odlok o suverenosti Moldavije pri reševanju vprašanja Pridnestrja
Ruski predsednik Putin je včeraj preklical odlok iz leta 2012, s katerim je Moskva delno podprla suverenost Moldavije pri reševanju vprašanja statusa regije Pridnestrje.
Odlok je bil sprejet še za časa tesnejših povezav z Evropsko unijo in ZDA. Rusijo je zavezoval, da bo rešitve za določitev statusa Pridnestrja reševala "na podlagi spoštovanja suverenosti, ozemeljske celovitosti in nevtralnega statusa Republike Moldavije". Pridnestrje je regija na meji z Ukrajino, v kateri živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo. Od Moldavije se je odcepila leta 1990 iz bojazni, da bi se po razpadu Sovjetske zveze Moldavija priključila Romuniji. V vojni z moldavskimi silami so nato separatisti s pomočjo Rusije zmagali in leta 1992 razglasili Pridnestrsko republiko, ki pa jo priznava samo Rusija.
Moldavsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da bodo preklic odloka podrobno preučili. Obstajajo namreč določene skrbi, saj se ravno Moldavijo omenja kot drugo tarčo ruskega napada. Kremelj namreč obtožuje Kišinjov protiruske politike, moldavska predsednica Maia Sandu pa je pred dnevi Rusijo obtožila načrtovanja državnega udara v Moldaviji.
Odlok je bil sprejet še za časa tesnejših povezav z Evropsko unijo in ZDA. Rusijo je zavezoval, da bo rešitve za določitev statusa Pridnestrja reševala "na podlagi spoštovanja suverenosti, ozemeljske celovitosti in nevtralnega statusa Republike Moldavije". Pridnestrje je regija na meji z Ukrajino, v kateri živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo. Od Moldavije se je odcepila leta 1990 iz bojazni, da bi se po razpadu Sovjetske zveze Moldavija priključila Romuniji. V vojni z moldavskimi silami so nato separatisti s pomočjo Rusije zmagali in leta 1992 razglasili Pridnestrsko republiko, ki pa jo priznava samo Rusija.
Moldavsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da bodo preklic odloka podrobno preučili. Obstajajo namreč določene skrbi, saj se ravno Moldavijo omenja kot drugo tarčo ruskega napada. Kremelj namreč obtožuje Kišinjov protiruske politike, moldavska predsednica Maia Sandu pa je pred dnevi Rusijo obtožila načrtovanja državnega udara v Moldaviji.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
8 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
A - Rusi so tudi v Moldaviji - avtohtoni ?
A NA ČEŠKEM SO BILI TUDI - AVTOHTONI,
KER SO ĆEŠKO 1968 - OKUPIRALI.
AVTOHTONI ?
Pa na Kavkazu, pa v Sibiriji, pa na Sahalinu in Kamčatki,
kdo bi si to mislil - kje vse so Rus avtohtoni. L.R. Janez KK
rasputin
A so Američani in Kanadčani avtohtoni v Severni Ameriki? A so Avstralci in Novozelandci avtohtoni v Avstraliji in Novi Zelandiji? Koliko Rusov je na Češkem? Češko so okupirali tudi Nemci. To te ne moti?! Češka je že več kot 30 let samostojna. Si prespal razpad Sovjetske zveze? Živiš v Svetukigani?! V Transnistriji prevladuje rusko prebivalstvo. To je fakt, zatečeno sedanje stanje. Samo fašist lahko misli, da to prebivalstvo nima pravice bivati tam, kjer je doma in se zavzemati za svoje politične interese. Kdo si ti, da se postavljaš nad ljudi, s katerimi nimaš nič?! Si iredentist in bi rad revidiral zgodovinski razvoj, ampak selektivno, samo za Ruse. Rusofobija ti je povsem zameglila razsodnost.
rasputin
Domine padajo. Nerazsodna in zahrbtna politika Zahoda do Rusije daje svoje sadove.
Kar seješ, to žanješ.
Naj Evropa še naprej sledi Ameriški imaperialistični politiki in končali bomo v jedrski kataklizmi.
Peter Klepec
Hja, naj Rusi potamanijo vse okoli sebe, kriva je itak Amerika????
rasputin
Nekaj misli prof. Jeffrey Sachsa v videu z naslovom: "Nikoli več ne bomo poznali miru" "Kje začeti z ameriško zunanjo politiko? Je zelo težavna, ustvarja veliko problemov. Kolikor se spomin nazaj, in to je zdaj že več desetletij, vsaj 55 let mojega političnega spomina, so Združene države vedno bile v vojni, skoraj brez prestanka. Zdaj smo spet v vojni, kajti vojna v Ukrajini je vojna ZDA z Rusijo. Ukrajinci umirajo, Američani financirajo vojno in postavljajo njene cilje. To se dogaja že dolgo časa..." https://www.youtube.com/watch?v=9NoCbQqkay8
lovec
Po tvojem bi se morali vsi uklonit putinu ga poslušat se začet učit rusčino pa kaj si normalen pa pojdi v rusijo in tam uživaj.
rasputin
Koga so Rusi potamanili? Amerika je prva napadla Ukrajino prek državnega udara leta 2014, ki mu je sledil napad na rusko manjšino. Rusi so po osmih letih genocidne državljanske vojne prišli na pomoč svoji manjšini. Amerika pa rovari po vsem svetu, tisoče kilometrov od svojih obal, vključno v Ukrajini. Tudi največji bedak lahko to vidi.
rasputin
Zgoraj je samo citat Jeffreya Sachsa. S kom polemiziraš? Ali pišeš kr neki?!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.