Prvi padec števila kitajskega prebivalstva po 60 letih

Uredništvo

Vir foto: pixabay.com
Kljub temu, da se je še lansko leto število prebivalcev na Kitajskem povečalo za 480.000, Združeni narodi za 2023 napovedujejo padec števila kitajskega prebivalstva in kar 800-milijonski upad do leta 2100.

Države, ki ima največje število prebivalcev, odkar ZN od leta 1950 spremlja svetovne demografske trende, to ni doletelo od velike lakote leta 1961. Devet od desetih držav z največ prebivalci na svetu se sooča z isto težavo, poroča RTV.



Upad števila otrok na Kitajskem je posledica politike enega otroka, ki je bila v veljavi od leta 1980 do 2015 z namenom omejitve rasti prebivalstva in spodbujanja gospodarskega razvoja. Od 2021 je v veljavi omejitev na tri otroke na družino, v državi pa je danes približno 30 milijonov več moških kot žensk.

Vse več Kitajk naj ne bi želelo otrok, ta trend pa je prisoten tudi na Zahodu: v ZDA naj po nekaterih raziskavah ena petina Američank ne bi želela otrok, v Avstraliji pa šestina.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki