Pismo mlade zdravnice: Družinska medicina je potopljena ladja. Bojim se, da bo prihajalo do vse več napak.

Uredništvo

vir: freepik.com


Skupina Mladi zdravniki, ki redno opozarja na težave v slovenskem zdravstvenem sistemu, je objavila pričevanje mlade sobne zdravnice, ki je bila vržena v ambulanto družinske medicine, kjer vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste.

"V obravnavi je bilo ta dan več kot 200 oseb. Ljudje so nenaročeni prihajali v zdravstveni dom, tolkli po vratih ambulant, izvajali nad nami verbalno in psihično nasilje. In ne obsojam jih. Ker jih razumem. Ker bi jaz iz nemoči najbrž ravnala enako. Naveličani so. Žal jih večina ne zmore razumeti, da smo naveličani tudi tisti, ki smo na drugi strani in ki delamo, ne le vse, kar je v naših močeh, ampak veliko preko naših moči. In iskreno, res se bojim, da bo prihajalo do vse več napak z naše strani," pravi mlada zdravnica.

V nadaljevanju zapiše, da rešitev ni ena sama, ampak jih je več, ki morajo biti vzporedne, dopolnjujoče, finančno in empatično podprte. "Ne bo dovolj, da omejimo (ja, omejimo!) število obravnav v enem dnevu, da bo s tem obravnava pacientov varna. Ne bo dovolj, da povečamo število družinskih zdravnikov. […]. Ne bo dovolj, da povečamo zdravstvenim delavcem plače (danes sem na blagajni v Hoferju ugotovila, da je moja plača v rangu njihovih zaposlenih ter da je edina nepremičnina, ki si jo bom do 50. leta lahko privoščila, prostor na pokopališču)."

In zaključuje: "Žal mi je, da je tako. Da je družinska medicina v mojih očeh postala potopljena ladja. Čas je, da kapitani obrnejo krmilo v pravo smer."

Celotno pismo lahko preberete na spletni strani Mladi zdravniki.

https://twitter.com/UrhGroselj/status/1599033396218703875
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki