Pismo mlade zdravnice: Družinska medicina je potopljena ladja. Bojim se, da bo prihajalo do vse več napak.

Skupina Mladi zdravniki, ki redno opozarja na težave v slovenskem zdravstvenem sistemu, je objavila pričevanje mlade sobne zdravnice, ki je bila vržena v ambulanto družinske medicine, kjer vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste.
"V obravnavi je bilo ta dan več kot 200 oseb. Ljudje so nenaročeni prihajali v zdravstveni dom, tolkli po vratih ambulant, izvajali nad nami verbalno in psihično nasilje. In ne obsojam jih. Ker jih razumem. Ker bi jaz iz nemoči najbrž ravnala enako. Naveličani so. Žal jih večina ne zmore razumeti, da smo naveličani tudi tisti, ki smo na drugi strani in ki delamo, ne le vse, kar je v naših močeh, ampak veliko preko naših moči. In iskreno, res se bojim, da bo prihajalo do vse več napak z naše strani," pravi mlada zdravnica.
V nadaljevanju zapiše, da rešitev ni ena sama, ampak jih je več, ki morajo biti vzporedne, dopolnjujoče, finančno in empatično podprte. "Ne bo dovolj, da omejimo (ja, omejimo!) število obravnav v enem dnevu, da bo s tem obravnava pacientov varna. Ne bo dovolj, da povečamo število družinskih zdravnikov. […]. Ne bo dovolj, da povečamo zdravstvenim delavcem plače (danes sem na blagajni v Hoferju ugotovila, da je moja plača v rangu njihovih zaposlenih ter da je edina nepremičnina, ki si jo bom do 50. leta lahko privoščila, prostor na pokopališču)."
In zaključuje: "Žal mi je, da je tako. Da je družinska medicina v mojih očeh postala potopljena ladja. Čas je, da kapitani obrnejo krmilo v pravo smer."
Celotno pismo lahko preberete na spletni strani Mladi zdravniki.
https://twitter.com/UrhGroselj/status/1599033396218703875
Povezani članki
Zadnje objave
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
rasputin
Namesto pisma mlade zdravnice bi raje videl resno študijo na to temo. S statističnimi podatki in primerjavami s tujino. Moje izkušnje kot pacienta so povsem drugačne: prazne čakalnice.
Morda je res, kar piše mlada zdravnica, a je tudi možno, da je to del scenarija, s katerim naj bi vplivali na javnost s čustvi namesto z dejstvi...
Zdravniki menda dajejo odpovedi. Zakaj? Kam gredo? v zasebni sektor? V tujino?
Če zdravniki dajejo odpovedi, kdo je odgovoren za to? Pacienti ali tisti, ki vodijo zdravstveni sistem na makro in mikro ravni??
Zakaj tisti zdravniki, ki ne zmorejo več, ne pokažejo s prstom na tistega, ki je odgovoren za razsulo v zdravstvu? Če se ne bo nihče opogumil in rekel bobu bob, bomo kar naprej tavali v temi.
Andrej Muren
Do teh napak že prihaja, bo pa jih čedalje več. Ves naš zdravniški sistem, ki je zasnovan po sovjetskem modelu, je zgrešen. Človek se lahko vpraša le, zakaj ga ne moremo urediti po avstrijskem zgledu, ki odlično funkcionira, kdo ima pri nas korist od tega kaosa?
rasputin
Očitno si strokovnjak za sovjetski in avstrijski model zdravstva. Bi ju znal na kratko opisati, da vidimo razliko?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.