Pirc Musarjeva na Osankarici: Pet desetletij po poslednji bitki Pohorskega bataljona smo zaživeli v svoji državi
Predsednica države Nataša Pirc Musar se bo v nedeljo udeležila proslave v Dražgošah, danes pa je bila govornica na slovesnosti ob 80. obletnici padca Pohorskega bataljona pri Treh Žebljih na Osankarici. Po ocenah organizatorjev se je zbralo okoli 3000 ljudi.
Predsednica je v govoru dejala, da stojimo ob spominskem obeležju na Osankarici s hvaležnostjo vsem, ki so tukaj in drugod dali svoja življenja, da lahko njihovi potomci živimo kot svoboden narod. Kot je dodala, smo pet desetletji po poslednji bitki Pohorskega bataljona zaživeli v svoji državi. "Ustanovili smo jo sami – z zgodovinsko podporo na plebiscitu, s poenotenjem tedanje politike in ljudstva ter kolektivno zrelostjo."
Tovrstne obletnice so po njenih besedah tudi priložnost, da se opolnomočeni z izkušnjami zgodovine pogovorimo o prihodnosti, ki je danes še bolj negotova in polna izzivov. "Spominjanje je pomembno, da ne pozabimo tistega, kar se je zgodilo, vendar izgubi svoje poslanstvo, kadar ljudje prezremo modrost in nauke, ki jih ta sporočila nosijo. Tedaj se zgodovina lahko ponovi, ljudje pa izgubimo priložnost za lepšo prihodnost."
https://twitter.com/nmusar/status/1611725133949063169
Predsednica je v govoru dejala, da stojimo ob spominskem obeležju na Osankarici s hvaležnostjo vsem, ki so tukaj in drugod dali svoja življenja, da lahko njihovi potomci živimo kot svoboden narod. Kot je dodala, smo pet desetletji po poslednji bitki Pohorskega bataljona zaživeli v svoji državi. "Ustanovili smo jo sami – z zgodovinsko podporo na plebiscitu, s poenotenjem tedanje politike in ljudstva ter kolektivno zrelostjo."
Tovrstne obletnice so po njenih besedah tudi priložnost, da se opolnomočeni z izkušnjami zgodovine pogovorimo o prihodnosti, ki je danes še bolj negotova in polna izzivov. "Spominjanje je pomembno, da ne pozabimo tistega, kar se je zgodilo, vendar izgubi svoje poslanstvo, kadar ljudje prezremo modrost in nauke, ki jih ta sporočila nosijo. Tedaj se zgodovina lahko ponovi, ljudje pa izgubimo priložnost za lepšo prihodnost."
https://twitter.com/nmusar/status/1611725133949063169
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Andrej Muren
Med samostojno Slovenijo in borci NOB žal ni bilo nobene povezave. Celo nasprotno! Po ukazu Partije je večina nekdanjih borcev samostojni Sloveniji nasprotovala, res pa, da ne vsi. Torej NOB sploh ni bila boj za svobodo in samostojnost Slovenije temveč le komunistična revolucija za nasilni prevzem oblasti s strani KPS. Svobode po letu 1945 ni bilo do leta 1990, podobno kot po 24. aprilu 2022 nismo čisto nič bolj svobodni, čeprav nam vlada "Svoboda".
Peter Klepec
Re:...Ustanovili smo jo sami ...
Oh no, ze spet ta poja. Ce ne bi imeli ustrezne podpore, ne bilo od te samostojnosti nic.
V tem kontekstu je edini pozitiven aspekt revolucije - Nemci&co so hoteli razturati tisto komunisticno tvorbo YU, ki je ves cas motila jedrno Evropo.
Dajte si ze enkrat priznati, Slovenci niso porazili nacistov na na zahodni, ne na vzhodni fronti, juzne fronte itak ni bilo. In tudi Slovenija obstaja zato, ker je zahod zrusil komunizem na vzhodu Evrope. Brez padca Berlinskega zidu Slovenija ne bi bila samostojna. In prispevek za ta padec je bil s strani Slovenije tocno nic.
MEFISTO
Znova je ponovila cel kup prežvečenih neumnosti.
Borci Pohorskega bataljona oziroma razbojniki kot so jih občutili domačini ali karkoli so že bili so na graškem pokopališču pokopani v označenih grobovih. Tako okupatorji. Partizanske oziroma komunistične žrtve pa so brez pietete zagrebljeni na najbolj neprimernih lokacijah. Tako pa partizani oziroma komunisti!
Nič o tem, da je Pohorski bataljon predala Nemcem partija in da se v zvezi s tem še vedno omenjata dva huda komunista in narodna heroja.
Graške oblasti so Sloveniji že redlagale, da padle borce ekshumirajo in pokopljejo v Sloveniji, vendar sta bili partija in ZZ NOV gluhi na ta ušesa. Ustrašili so se, da bi tako bili ob vsakoletno rekrecijo na belih poljanah in strminah Pohorja.
Markoff
Kaj ni NPM zatrjevala, da bo gledala le v prihodnost?
No, razen če ni s to prihodnostjo ciljala na v Nemčiji registriranega DeLoreana, ki po injekciji 1,21 GW energije vozi v preteklost in nazaj v prihodnost.
Upajmo, da DeLoreana ne zanese v Tezno, Teharje ali Barbara rov, kjer so se komunistični Biffi nad McFlyji znesli kot na divjem zahodu.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.