Novoizvoljena predsednica Pirc Musarjeva razburila koroške Slovence
Pred kratkim izvoljena predsednica države Nataša Pirc Musar, ki bo mandat začela 23. decembra, je pred kratkim izvedla intervju za avstrijsko državno televizijo ORF.
V njem je poudarila zadovoljstvo nad slovensko-avstrijskimi odnosi, in kot zgled navedla avstrijskega predsednika Alexandra van der Bellna. Izjavila pa je tudi, da so pravice slovenske manjšine "zgledno urejene" in "da praktično ni nobenih težav", s čimer je razhudila nekatere pripadnike te manjšine.
Odzval se je namreč Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), ki je dejal, da bi Pirc Musarjeva kot odvetnica in novoizvoljena predsednica "morala vedeti, da se niti državna pogodba iz leta 1919 niti državna pogodba iz leta 1955 nista zgledno izvajali. Niti daljnosežne obljube koroškega parlamenta pred referendumom 1920 niso bile izpolnjene niti memorandum iz leta 2011 ni bil zgledno uresničen (...) Od avstrijske državne pogodbe je minilo 77 let, od memoranduma 11 let, na nov zakon o narodnih skupnostih pa še vedno čakamo". Ravno Van der Bellen pa se je naši manjšini na Koroškem pred dvema letoma opravičil zaradi krivic, ki so ji bile storjene.
V njem je poudarila zadovoljstvo nad slovensko-avstrijskimi odnosi, in kot zgled navedla avstrijskega predsednika Alexandra van der Bellna. Izjavila pa je tudi, da so pravice slovenske manjšine "zgledno urejene" in "da praktično ni nobenih težav", s čimer je razhudila nekatere pripadnike te manjšine.
Odzval se je namreč Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), ki je dejal, da bi Pirc Musarjeva kot odvetnica in novoizvoljena predsednica "morala vedeti, da se niti državna pogodba iz leta 1919 niti državna pogodba iz leta 1955 nista zgledno izvajali. Niti daljnosežne obljube koroškega parlamenta pred referendumom 1920 niso bile izpolnjene niti memorandum iz leta 2011 ni bil zgledno uresničen (...) Od avstrijske državne pogodbe je minilo 77 let, od memoranduma 11 let, na nov zakon o narodnih skupnostih pa še vedno čakamo". Ravno Van der Bellen pa se je naši manjšini na Koroškem pred dvema letoma opravičil zaradi krivic, ki so ji bile storjene.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Rdečebradi
Kaj pa če "novoizvoljena" nemara res verjame v to, kar je povedala? Saj se sigurno ne zaveda kakšen veter v jadra so take izjave lahko za razne heimatdienstovce in podobne tiče. Bomo videli ali jo bo Inzko prišel seznanit z objektivnimi dejstvi, ali pa bo šla k Sadovniku na konzultacije ;) Ali pa nič od tega, le kak medijski spin? O intervjuju in o odzivu NSKS je obširneje poročal slovenski spored ORF slovenci.orf.at
rasputin
Lepo se sliši, da slovenska manjšina nima nobenih problemov, ampak žal dejstva ne odgovarjajo tej trditvi. NPM je očitno politično nekompetentna in podobno kot Golob misli, da s pozicije oblasti lahko govoriči, kar hoče, v skladu z reklom, da če dejstva niso v skladu s teorijo, toliko slabše za dejstva.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.