Novela zakona o RTV v veljavo, a čaka jo še ustavna presoja
V sredo je začela veljati novela zakona o RTV. S tem so se prenehali mandat programskega in nadzornega sveta ter vseh treh direktorjev, ki morajo biti zamenjani v roku 60 dni. Peter Gregoričič (predsednik programskega sveta), Andrej Grah Whatmough (generalni direktor), Uroš Urbanija (direktor TV) in Tamara Besednjak Valič (namestnica predsednika nadzornega sveta) pa so na ustavno sodišče vložili pobudo za ustavno presojo zakona.
Gregorčič je pri tem poudaril velik pomen končne odločitve sodišča: "Če bo ustavno sodišče sledilo našim argumentom in bo zakon protiustaven, bo dalo jasen signal vsakokratni oblasti, da so taki povsem samovoljni prevzemi javnega medija nedemokratični in nedopustni." Poudaril je nekatere pomanjkljivosti, kot je nejasnost imenovanj novih članov sveta, kar bi lahko imelo zelo negativne posledice. Zavzel se je, da bi obravnava bila javna, zakon pa da naj se zadrži do odločitve.
Pobudo je podrobneje predstavil Matej Avbelj, ki je mnenja, da pobuda ščiti Republiko Slovenijo kot ustavno demokracijo. Opozoril je, da Slovenija ni večinska demokracija, ampak ustavna demokracija, kjer se takšne odločitve lahko sprejemajo le v ustavnem okviru. Vključil se je, ker se tako kot v nekaterih drugih državah EU tudi v Sloveniji prihaja do sesutja ustave oziroma vzpostavljanja avtoritarnega legalizma.
O razlogih za ustavno pobudo dr. Gregorčič v oddaji Vroča tema z Luko Svetino:
Gregorčič je pri tem poudaril velik pomen končne odločitve sodišča: "Če bo ustavno sodišče sledilo našim argumentom in bo zakon protiustaven, bo dalo jasen signal vsakokratni oblasti, da so taki povsem samovoljni prevzemi javnega medija nedemokratični in nedopustni." Poudaril je nekatere pomanjkljivosti, kot je nejasnost imenovanj novih članov sveta, kar bi lahko imelo zelo negativne posledice. Zavzel se je, da bi obravnava bila javna, zakon pa da naj se zadrži do odločitve.
Pobudo je podrobneje predstavil Matej Avbelj, ki je mnenja, da pobuda ščiti Republiko Slovenijo kot ustavno demokracijo. Opozoril je, da Slovenija ni večinska demokracija, ampak ustavna demokracija, kjer se takšne odločitve lahko sprejemajo le v ustavnem okviru. Vključil se je, ker se tako kot v nekaterih drugih državah EU tudi v Sloveniji prihaja do sesutja ustave oziroma vzpostavljanja avtoritarnega legalizma.
O razlogih za ustavno pobudo dr. Gregorčič v oddaji Vroča tema z Luko Svetino:
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.