Nimamo dovolj obnovljivih virov energije, zato bomo Čehom plačali dva milijona evrov
Slovenija bi po evropskih pravilih morala 25 odstotkov električne energije pridobiti iz obnovljivih virov. Dosegli smo "zgolj" 24,64 odstotka, zato bomo manjkajoči delež morali odkupiti od Čehov.
Številka je sicer nižja kot lani, ko smo morali plačati 5 milijonov evrov. V zameno za dan denar pa Slovenija ni dobila kakršnekoli protidajatve. Plačali smo zgolj za spremembo statističnih evidenc. Po institutu statističnega prenosa lahko torej članice, ki imajo presežen cilj 25 odstotkov, energijo prenesejo na ostale članice, ki tega cilja ne dosegajo.
Doseganje cilja je pogoj za nadaljnje črpanje kohezijskih sredstev. Članice, ki ga v resnici ne dosežejo, ga lahko odkupijo, kot Slovenija od Češke, ali pa ga dosežejo z vložkom v skupne meddržavne projekte. Slovensko ministrstvo za infrastrukturo je sicer k pripravi ponudbe za statistični prenos poleg Češke pozvalo še Slovaško, Italijo, Grčijo, Hrvaško, Litvo, Estonijo, Portugalsko, Avstrijo, Finsko in Švedsko – vse te države so cilje namreč presegle. Najbolj ugodna je bila češka ponudba.
Številka je sicer nižja kot lani, ko smo morali plačati 5 milijonov evrov. V zameno za dan denar pa Slovenija ni dobila kakršnekoli protidajatve. Plačali smo zgolj za spremembo statističnih evidenc. Po institutu statističnega prenosa lahko torej članice, ki imajo presežen cilj 25 odstotkov, energijo prenesejo na ostale članice, ki tega cilja ne dosegajo.
Doseganje cilja je pogoj za nadaljnje črpanje kohezijskih sredstev. Članice, ki ga v resnici ne dosežejo, ga lahko odkupijo, kot Slovenija od Češke, ali pa ga dosežejo z vložkom v skupne meddržavne projekte. Slovensko ministrstvo za infrastrukturo je sicer k pripravi ponudbe za statistični prenos poleg Češke pozvalo še Slovaško, Italijo, Grčijo, Hrvaško, Litvo, Estonijo, Portugalsko, Avstrijo, Finsko in Švedsko – vse te države so cilje namreč presegle. Najbolj ugodna je bila češka ponudba.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Andrej Muren
Človek se čedalje pogosteje sprašuje, ali še ima smisel vztrajati v taki EU, ki se izmišljuje vsem škodljive norosti?
rasputin
Kaj pa, če bi bruseljsko meglo ustekleničili in jo prodajali za spominke na norosti, ki jih tam producirajo?
Andrej.Marinko
Po moje so podnebne spremembe posledica preveč rdečega planeta (preveč komunizma). To bi veljalo prezkusiti, ne pa oderuško služiti z lažmi in energetskimi dajatvami.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.