Nimamo dovolj obnovljivih virov energije, zato bomo Čehom plačali dva milijona evrov

Uredništvo

Vir: Pixabay
Slovenija bi po evropskih pravilih morala 25 odstotkov električne energije pridobiti iz obnovljivih virov. Dosegli smo "zgolj" 24,64 odstotka, zato bomo manjkajoči delež morali odkupiti od Čehov.

Številka je sicer nižja kot lani, ko smo morali plačati 5 milijonov evrov. V zameno za dan denar pa Slovenija ni dobila kakršnekoli protidajatve. Plačali smo zgolj za spremembo statističnih evidenc. Po institutu statističnega prenosa lahko torej članice, ki imajo presežen cilj 25 odstotkov, energijo prenesejo na ostale članice, ki tega cilja ne dosegajo.

Doseganje cilja je pogoj za nadaljnje črpanje kohezijskih sredstev. Članice, ki ga v resnici ne dosežejo, ga lahko odkupijo, kot Slovenija od Češke, ali pa ga dosežejo z vložkom v skupne meddržavne projekte. Slovensko ministrstvo za infrastrukturo je sicer k pripravi ponudbe za statistični prenos poleg Češke pozvalo še Slovaško, Italijo, Grčijo, Hrvaško, Litvo, Estonijo, Portugalsko, Avstrijo, Finsko in Švedsko – vse te države so cilje namreč presegle. Najbolj ugodna je bila češka ponudba.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki