Nemški kancler odobril dobavo tankov leopard v Ukrajino
Nemški mediji poročajo, da je kancler Olaf Scholz odobril dobavo bojnih tankov leopard Ukrajini. Nemčija bo tanke poslala skupaj z zaveznicami, kar pomeni, da bo lahko tanke poslala tudi Poljska, ki je na Nemčijo včeraj poslala uradno zaprosilo.
Nemčija naj bi na bojišča poslala 14 takšnih tankov. Poljaki so sicer napovedali, da tudi če Nemčija ne bi odobrila dobave tankov leopard, bi vseeno pošiljali svoje tanke Ukrajincem. Varšava je prošnjo na Berlin naslovila na dan, ko se je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg v Berlinu sestal z novim nemškim obrambnim ministrom Borisom Pistoriusom.
Proizvajalec leopardov, nemška družba Rheinmetall, bi po besedah tiskovnega predstavnika, ki jih navaja nemška RND, Ukrajini lahko dobavila 139 tankov tipa leopard. 29 leopardov 2A4 bi lahko dostavili do aprila oziroma maja, še 22 tankov istega modela pa do konca letošnjega leta oziroma do začetka leta 2024. Od 14 evropskih držav, ki imajo tanke leopard, pa sta do sedaj le Finska in Poljska doslej javno izrazili pripravljenost, da jih dostavita Ukrajini.
Nemčija naj bi na bojišča poslala 14 takšnih tankov. Poljaki so sicer napovedali, da tudi če Nemčija ne bi odobrila dobave tankov leopard, bi vseeno pošiljali svoje tanke Ukrajincem. Varšava je prošnjo na Berlin naslovila na dan, ko se je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg v Berlinu sestal z novim nemškim obrambnim ministrom Borisom Pistoriusom.
Proizvajalec leopardov, nemška družba Rheinmetall, bi po besedah tiskovnega predstavnika, ki jih navaja nemška RND, Ukrajini lahko dobavila 139 tankov tipa leopard. 29 leopardov 2A4 bi lahko dostavili do aprila oziroma maja, še 22 tankov istega modela pa do konca letošnjega leta oziroma do začetka leta 2024. Od 14 evropskih držav, ki imajo tanke leopard, pa sta do sedaj le Finska in Poljska doslej javno izrazili pripravljenost, da jih dostavita Ukrajini.
Povezani članki
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
rasputin
Nemški kancler odobril dobavo tankov leopard v Ukrajini
***
Vedno bliže smo eskalaciji vojne v Ukrajini, ki lahko preraste v evropsko in svetovno, tudi jedrsko vojno. Za kaj? Za koga?
To je vojna za ameriško svetovno nadvlado. Cilj, ki se je zdel pred tridesetimi leti morda dosegljiv, ki pa je danes povsem utopičen.
Toda ameriška elita očitno še ni dojela, da je obdobje ameriškega unilateralizma mimo in da Amerika, ki ima 4,5% svetovnega prebivalstva, ne more dominirati vsemu svetu. Ta elita še vedno misli, da lahko zgradi več letalonosilk in izdela več letal in ostalega orožja kot ostali svet in ohrani svojo superiorno pozicijo. Čista iluzija.
Amerika kljub superiorni oborožitvi ni mogla v dvajsetih letih premagati Talibanov v Afganistanu in se je morala osramočena umakniti. Kako naj si podredi ves svet in uveljavi svoj novi svetovni red (New World Order), ki ga je skušala uveljaviti v tridesetletnem obdobju ameriškega unilateralizma po razpadu sovjetskega bloka? Misija nemogoče.
Tudi gospodarska in vojaška teža vseh držav Nato pakta ne more več pretehtati gospodarske in vojaške moči držav kot so Kitajska, Indija, Rusija in druge.
Rezultat militantnosti Zahoda in Nata bo po vsej verjetnosti nastanek novega politično-vojaškega bloka, nasportnega Natu, svet pa se bo ponovno razdelil na dva rivalska bloka, med katerima bo vladalo ravnotežje strahu in stanje hladne vojne. Razlika bo predvsem v tem, da bo vodilno vlogo v vzhodnem bloku igrala Kitajska in ne več Rusija. Zgodovina se, kot kaže, ponavlja.
Globalizacija kot proces ekonomskega sodelovanja na planetarnem nivoju in tej ustrezna politika se, kot vse kaže, umikata in prepuščata mesto ponovni blokovski delitvi sveta.
To je posledica ameriške imperialistične politike in posledica politike Nata, ki je v bistvu udarna pest ameriškega imperializma.
rasputin
19. februarja bodo v Washingtonu D.C. demonstracije zoper vojno v Ukrajini, kjer naj bi sodelovali tako levičarji kot desničarji. Geslo protesta bo: Niti centa več za vojno v Ukrajini! Bomo videli, ali bo to osamljen dogodek, ali bodo te demonstracije po zgledu nekdanjih protestov proti vojni v Vietnamu prerasle v trajen revolt, ki bo navsezadnje prinesel spremembo ameriške politike. ttps://www.globalresearch.ca/right-left-join-d-c-protest-not-one-more-penny-war-ukraine/5805875
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.