Ne vedo koliko bodo reforme stale, vedo pa, da bodo z davki pobrali več
Minister za finance Klemen Boštjančič je v intervjuju za N1 priznal, da vlada ne ve, koliko bodo reforme, ki jih napovedujejo, sploh stale. Če torej ni jasno, kakšni bodo javnofinančni učinki reform, pa je iz odgovorov ministra jasno razumeti, da se bo davčni primež za Slovence povišal. »Danes pri nas z davki zberemo okoli 37,6 odstotka BDP, povprečje EU pa je približno 2,5 odstotne točke večje,« namreč razlaga v pogovoru za omenjeni spletni portal.
Po koalicijskem vrhu o davčni reformi pravi, da v resnici niso želeli postaviti ciljev, kako bodo spreminjali davčno breme za posameznika in koliko bodo na koncu zbrali – do tega odgovora naj bi prišli skozi razpravo.
Hkrati dodaja, da to ne pomeni, da je cilj pobrati toliko več, saj da je verjetno nemogoče, da bi z davčnimi spremembami, ki jih uvajajo, dobili toliko novih davčnih prilivov. Absolutno pa vlada verjame, da je treba davčni zajem povečati.
Premoženje je v Sloveniji podpovprečno obdavčeno, predvsem nepremičnine. Že zdaj pa precej natančno pregledujejo tudi druge vrste premoženja. To pa ne pomeni, da ne bo kakšnih drugih dodatnih davkov, med njimi pa je po njegovih besedah precej nerealno, da bi dodatno obdavčili bančne prihranke.
Ker je Boštjančič po koalicijskem vrhu sredi tedna s premierjem napovedal razbremenitev plač, je vprašanje, kako bodo to dosegli.
Po koalicijskem vrhu o davčni reformi pravi, da v resnici niso želeli postaviti ciljev, kako bodo spreminjali davčno breme za posameznika in koliko bodo na koncu zbrali – do tega odgovora naj bi prišli skozi razpravo.
Hkrati dodaja, da to ne pomeni, da je cilj pobrati toliko več, saj da je verjetno nemogoče, da bi z davčnimi spremembami, ki jih uvajajo, dobili toliko novih davčnih prilivov. Absolutno pa vlada verjame, da je treba davčni zajem povečati.
Premoženje je v Sloveniji podpovprečno obdavčeno, predvsem nepremičnine. Že zdaj pa precej natančno pregledujejo tudi druge vrste premoženja. To pa ne pomeni, da ne bo kakšnih drugih dodatnih davkov, med njimi pa je po njegovih besedah precej nerealno, da bi dodatno obdavčili bančne prihranke.
Ker je Boštjančič po koalicijskem vrhu sredi tedna s premierjem napovedal razbremenitev plač, je vprašanje, kako bodo to dosegli.
Povezani članki
Zadnje objave
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Peter Klepec
Re;...Danes pri nas z davki zberemo okoli 37,6 odstotka BDP, povprečje EU pa je približno 2,5 odstotne točke večje,...
To je debela laz. V Nemciji je dohodnina najvec 42%, ampak to placajo izredno redki. In to od obdavcljivega dohodka, ki je zmanjsan za celo vrsto.
Pa tudi nepremicninski davek se ne izvaja.
V Franciji so pred leti krepko obdavcili milijonarje - rezultat je bil, da so se milijonarji odselili. Potem so ta davek spet odpravili.
To je tako kot pri nacionalizaciji tipa YU. Najprej so bili vsi, ki niso imeli nic se kar zadovoljni, ampak cez nekaj deset let je cela drzava bankrotirala. Samo tisti od prej se danes ne razumejo zakaj.
Peter Klepec
Apropos Nemcija: en zakonski par z dohodkom okoli 25.000 ne placa nobene dohodnine.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.