Napetosti na pogovorih skupine G20 v Delhiju

Uredništvo

Vir: Pixabay
Napetosti zaradi ruske vojne v Ukrajini so prevladovale v pogovorih skupine G20 v Delhiju, tudi po tem, ko je indijski premier Narendra Modi pozval zunanje ministre, naj opustijo delitve.


Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da je srečanje zaznamovala "neizzvana in neupravičena vojna" Rusije.







Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je Zahod obtožil, da je "pokopal" dogovor o dovoljevanju izvoza ukrajinskega žita.


Indijski slogan za G20 je "Ena zemlja, ena družina, ena prihodnost". Gospod Modi je delegate pozval, naj si to vzamejo k srcu in se osredotočijo na vprašanja, ki jih povezujejo.


Kljub prizadevanjem gospoda Modija in njegove ekipe so napetosti glede Ukrajine prevladovale v izjavah nekaterih članic G20 še pred začetkom srečanja.







"To vojno je treba obsoditi," je po poročanju tiskovne agencije Reuters novinarjem dejal Josep Borrell, visoki predstavnik Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko.







"Upam, prepričan sem, da bo diplomatska zmogljivost Indije uporabljena, da bi Rusija razumela, da se mora ta vojna končati."







V sredo je najvišji indijski diplomat Vinay Kwatra dejal, da bo vojna v Ukrajini sicer pomembna točka razprave, vendar pa bodo tudi "vprašanja v zvezi z varnostjo hrane, energije in gnojil ter vplivom, ki ga ima konflikt na te gospodarske izzive, s katerimi se soočamo". prejeli "ustrezno pozornost".







Pričakuje se, da bodo napeti odnosi med ZDA in Kitajsko preizkusili sposobnost Indije, da doseže soglasje.






Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki