Mladi zdravniki kritični do današnje izbire lokacij protestov: Odgovorni so politiki, ne zdravniki
Danes bo potekala t. i. stavka pacientov, ki jo organizirajo v Glasu ljudstva, vodstveno vlogo pa je tokrat spet prevzel Jaša Jenull. Protesti naj bi potekali v Ljubljani na Trgu republike, istočasno pa še v Izoli, Kopru, Mariboru, Novem mestu, Slovenskih Konjicah, Kranju, Slovenj Gradcu in Novi Gorici. V sklopu shodov naj bi se udeleženci odpravili tudi pred zdravstvene domove.
"Strinjamo se, da je neustavno, da je 130 tisoč ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Strinjamo se z zahtevo o ohranitvi dostopnega javnega zdravstva. Tudi nas skrbijo interesi kapitala, ki, roko na srce, krojijo usodo javnega zdravstva že zadnjih 30 let, spomnimo se samo vseh dobaviteljskih afer, pa je bila verjetno odkrita le peščica. Tudi mi in naši najbližji se pogosto znajdemo v vlogi bolnika," pa so pred napovedanimi shodi sporočili Mladi zdravniki Slovenije.
Kot poudarjajo, za delovanje zdravstva niso odgovorni zdravniki, ampak politiki, ki o zdravstvenem sistemu odločajo – vodstvene kadre javnih zdravstvenih domov namreč nastavi lokalna politika, v bolnišnicah in obeh UKC-jih pa to stori državna politika. "Sprašujemo se, zakaj protesti ne potekajo pred ZZZS-jem, ministrstvom za zdravje in mestnimi hišami? To so namreč ustanove, odgovorne za zdravstveni sistem," so še zapisali.
"Premierju in ministru za zdravje predlagamo, da – namesto da pri svojih odločitvah upoštevata predloge iniciative, ki ne loči niti med javnim in zasebnim zdravstvom – v reševanje težav vključita zdravstvene delavce, ki v javnem zdravstvenem sistemu dejansko delajo," poudarjajo Mladi zdravniki, ki opozarjajo, da se na zdravnike skuša prevaliti krivda, s čimer se preusmerja pozornost od reševanja težav.
"Strinjamo se, da je neustavno, da je 130 tisoč ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Strinjamo se z zahtevo o ohranitvi dostopnega javnega zdravstva. Tudi nas skrbijo interesi kapitala, ki, roko na srce, krojijo usodo javnega zdravstva že zadnjih 30 let, spomnimo se samo vseh dobaviteljskih afer, pa je bila verjetno odkrita le peščica. Tudi mi in naši najbližji se pogosto znajdemo v vlogi bolnika," pa so pred napovedanimi shodi sporočili Mladi zdravniki Slovenije.
Kot poudarjajo, za delovanje zdravstva niso odgovorni zdravniki, ampak politiki, ki o zdravstvenem sistemu odločajo – vodstvene kadre javnih zdravstvenih domov namreč nastavi lokalna politika, v bolnišnicah in obeh UKC-jih pa to stori državna politika. "Sprašujemo se, zakaj protesti ne potekajo pred ZZZS-jem, ministrstvom za zdravje in mestnimi hišami? To so namreč ustanove, odgovorne za zdravstveni sistem," so še zapisali.
"Premierju in ministru za zdravje predlagamo, da – namesto da pri svojih odločitvah upoštevata predloge iniciative, ki ne loči niti med javnim in zasebnim zdravstvom – v reševanje težav vključita zdravstvene delavce, ki v javnem zdravstvenem sistemu dejansko delajo," poudarjajo Mladi zdravniki, ki opozarjajo, da se na zdravnike skuša prevaliti krivda, s čimer se preusmerja pozornost od reševanja težav.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
knezKocelj
Še vedno je naravnost noro, da je tam 7 ljudi, "protestnikov", in več kot 50 novinarjev! To je popolnoma skregano z demokracijo. Protest, ki zajema 7 osebkov, NI NIČ in bi MORAL biti popolnoma ignoriran. Nima namreč nobene zaslombe v ljudeh. Zato je ignoriranje takega dogodka dejansko demokratični standard in nuja.
Če pa tak ne-dogodek dobi tako noro medijsko podporo, pa postane dogodek. Postane dogodek, enakovreden tistim, ki se jih udeleži pol milijona ljudi. Kar je absurdno, nepravilno, nepravično in ne samo nedemokratično. To je proti-demokratično in celo napad na demokracijo! Pri vsem tem vsebina dejansko sploh ni pomembna.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.