Mladi zdravniki kritični do današnje izbire lokacij protestov: Odgovorni so politiki, ne zdravniki

Uredništvo

Foto: Nebojša Tejić, STA
Danes bo potekala t. i. stavka pacientov, ki jo organizirajo v Glasu ljudstva, vodstveno vlogo pa je tokrat spet prevzel Jaša Jenull. Protesti naj bi potekali v Ljubljani na Trgu republike, istočasno pa še v Izoli, Kopru, Mariboru, Novem mestu, Slovenskih Konjicah, Kranju, Slovenj Gradcu in Novi Gorici. V sklopu shodov naj bi se udeleženci odpravili tudi pred zdravstvene domove.

"Strinjamo se, da je neustavno, da je 130 tisoč ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Strinjamo se z zahtevo o ohranitvi dostopnega javnega zdravstva. Tudi nas skrbijo interesi kapitala, ki, roko na srce, krojijo usodo javnega zdravstva že zadnjih 30 let, spomnimo se samo vseh dobaviteljskih afer, pa je bila verjetno odkrita le peščica. Tudi mi in naši najbližji se pogosto znajdemo v vlogi bolnika," pa so pred napovedanimi shodi sporočili Mladi zdravniki Slovenije.

Kot poudarjajo, za delovanje zdravstva niso odgovorni zdravniki, ampak politiki, ki o zdravstvenem sistemu odločajo – vodstvene kadre javnih zdravstvenih domov namreč nastavi lokalna politika, v bolnišnicah in obeh UKC-jih pa to stori državna politika. "Sprašujemo se, zakaj protesti ne potekajo pred ZZZS-jem, ministrstvom za zdravje in mestnimi hišami? To so namreč ustanove, odgovorne za zdravstveni sistem," so še zapisali.

"Premierju in ministru za zdravje predlagamo, da – namesto da pri svojih odločitvah upoštevata predloge iniciative, ki ne loči niti med javnim in zasebnim zdravstvom – v reševanje težav vključita zdravstvene delavce, ki v javnem zdravstvenem sistemu dejansko delajo,"  poudarjajo Mladi zdravniki, ki opozarjajo, da se na zdravnike skuša prevaliti krivda, s čimer se preusmerja pozornost od reševanja težav.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki