Ministrica za kulturo patra Rupnika pozvala, naj vrne Prešernovo nagrado
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je patra Marka Rupnika pozvala, naj vrne Prešernovo nagrado, v luči zlorab, katerih je pater obtožen.
V daljšem zapisu je ministrica zapisala, da "trenutni zakon o Prešernovi nagradi iz leta 2017 ne omogoča postopka za odvzem Prešernovih nagrad, kar bi bilo potrebno nujno spremeniti", s tem pa bi ga lahko k vrnitvi "spodbudila institucija, iz katere prihaja".
"Minimalno spodobno dejanje bi bilo, da prejemnik nagrado vrne sam," je še zapisala Vrečkova. Pater Marko Rupnik je Prešernovo nagrado sicer prejel leta 2000.
https://twitter.com/llisjak/status/1607732162576453632
V daljšem zapisu je ministrica zapisala, da "trenutni zakon o Prešernovi nagradi iz leta 2017 ne omogoča postopka za odvzem Prešernovih nagrad, kar bi bilo potrebno nujno spremeniti", s tem pa bi ga lahko k vrnitvi "spodbudila institucija, iz katere prihaja".
"Minimalno spodobno dejanje bi bilo, da prejemnik nagrado vrne sam," je še zapisala Vrečkova. Pater Marko Rupnik je Prešernovo nagrado sicer prejel leta 2000.
https://twitter.com/llisjak/status/1607732162576453632
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Ljubljana
Imamo bistveno hujse primerjave kot Rupnik in fotopub al kako je ze tista leva greznica.
KAJ PA NARODNI HEROJI , SPOMENIKI TEM
"JUNAKOM" PO SLO MESTIH????
Tudi to spada na kulturno ministrstvo !!
Bo asja al kako ji je ze ime podala izjavo ob odkritih dokumentih in dejstvih, da je treba odgovornim in krivim za tisoce pomorjenih odvzeti herojstva in umakniti kipe v kaka brezna???
A da ne ...
jozo
Pribac pa dela v kulturi pa nič.Tudi v fotopubu v Ljubljani pa tudi nič.
Kaj pa vem
Asta Vrečko je zadnja, ki se sme oglašati zaradi Rupnika. Naj najprej pomete pred svojim pragom. To, kar naj bi se je dogajalo pred 30 leti za samostanskimi zidovi boli najbolj nas vernike, pa vendar zaradi tega ne bomo tožili nikogar. Kar spomnite se primera fotopub, kjer je Vrečko storila vse, da je stvar čimprej potihnila, v levici so grozili tudi s tožbami. V primeru Rupnik se oglašajo anonimne odrasle osebe in vendar se vse obravnava kot sveta resnica. V primeru fotopub naj bi se zlorabe dogajale nad MLADOLETNIMI. Tudi tam naj bi se že dolgo vedelo za zlorabe, vendar nihče ni niti mignil s prstom. Moti me predvsem neenaka obravnava. Nad enimi se dogaja medijski linč, drugih se ne sme niti omenjat. Cerkev je itak na tapeti pred vsakim pomembnejšim dogodkom ali praznikom, če ne gre drugače, se privleče na dan kako 300 let staro zadevo. Dovolj mi je stalnega opravičevanja za grehe, ki jih nisem storila jaz!!!!! Naj se z enako vnemo začne raziskovati v športnih klubih, fakultetah, šolah, kulturnih ustanovah... ni konca in kraja...živimo v solzni dolini, tako pač je! Še vedno se lahko vsak pri sebi trudi za dobro.
Friderik
Država daje odlikovanja in nagrade za delo, za izdelke, ne pa za moralno ali nemoralno obnašanje. Če bi bilo slednje, potem ne bi bili daleč od iranske moralne policije.
Friderik
Jaz sem pa res mislil, da je Cerkev ločena od države in obratno. Kaj ministrico brigajo moralni prekrški po cerkvenem pravu? Po državnih predpisih ni kršil nobene prepovedi. Šlo je za zapeljevanje med odraslimi....
Da mi pri tem ne bi kdo očital, da poskušam minimalizirati Rupnikovo obnašanje. Hočem povedati samo to, da je njegovo vedenje stvar cerkvenih avtoritet in vernikov, ne pa ministrice.
Gregor
Podpišem. Sicer bi se nad nagrajenci našel še kak sporen lik... kar se Rupnika tiče je zadeva pid kritiko, a to sprenevedanje je splošna praksa raznoraznih predatorjev na ženske. Sevrda ženske vse to zagovarjajo. Še ne dolgo tega je Marcel Štefančič opisal slo. film, ki vsebuje prizore zlorabe otroka, s pohvalami kot "drzen". Pri obravnavah zlorab vseh vrst je naša družba v kameni dobi. In seveda. Levici je dovoljeno vse, dasnica ima vlogo grešnega kozla... na levi in na desni zaudarja, a pitebujemo nekoga, ki se bo teh vprašanj lotil brez populizma. Celotna družba potrebuje ogledalo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.