Med Moldavijo in Rusijo zaostreni odnosi zaradi Pridnestrja
Odnosi med Rusijo in Moldavijo se zaostrujejo. Moldavska predsednica Maia Sandu je Rusijo obtožila načrtovanja strmoglavljanja oblasti, Rusi pa Moldaviji očitajo protirusko histerijo in Ukrajino obtožujejo napada na Pridnestrje.
V Kijevu in Kišinjevu trditve zanikajo. Po obtožbah, da namerava Rusija strmoglaviti moldavsko prozahodno vlado, je novi moldavski premier Dorin Recean pozval k demilitarizaciji Pridnestrja, kjer je ob 1100 ruskih vojakih tudi okoli 20.000 ton streliva in ruske vojaške opreme.
Moldavska predsednica Sandujeva je zaradi električnih mrkov, ki so posledica ruskega bombardiranja ukrajinske infrastrukture, že sklicala svet za nacionalno varnost in poudarila, da je moldavska pot prozahodna in ne "v objem režima, ki jih pušča v temi in mrazu in ki namerno ubija ljudi". Proti predsednici in prozahodni vladi, ki imata podporo Evropske unije in ZDA, pa so sicer v Kišinjevu že potekali protesti.
V Kijevu in Kišinjevu trditve zanikajo. Po obtožbah, da namerava Rusija strmoglaviti moldavsko prozahodno vlado, je novi moldavski premier Dorin Recean pozval k demilitarizaciji Pridnestrja, kjer je ob 1100 ruskih vojakih tudi okoli 20.000 ton streliva in ruske vojaške opreme.
Moldavska predsednica Sandujeva je zaradi električnih mrkov, ki so posledica ruskega bombardiranja ukrajinske infrastrukture, že sklicala svet za nacionalno varnost in poudarila, da je moldavska pot prozahodna in ne "v objem režima, ki jih pušča v temi in mrazu in ki namerno ubija ljudi". Proti predsednici in prozahodni vladi, ki imata podporo Evropske unije in ZDA, pa so sicer v Kišinjevu že potekali protesti.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
11 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
TU PACAJOČIM, LAŽI TROSEČIM BEDNIM PROPAGANDISTOM
VOJNO ZLČINSKIH Moskva "vellikoRUSOV" - SE OČITNO
res že blede.
Da vidimi citat znanstveno veljavnih del,
ki
"dokazujejo" , da nerusiUkrajinci - izvirajo od MOSKVA "VELIKO-RUSOV".
TAKEGA
ZNANSTVENEGA DELA - ENOSTAVNO - NI,
KER nerusiUKRAJINCI - PAC NISO PRIŠLI iz Moskve, iz krajev ob VOLGI,
KI SO EDINA PRAVA DOMOVINA etničnih Rusov.
NerusiUkrajinci živijo avtohtono v Ukrajini od cca leta 1400 dalje - kot NERUSI,
so etnično zmes Poljakov, Tatarov, Romunov itd
Šele od cca 1800 dalje je bilo v Ukrajino nekaj več priliva Moskva RUSOV,
a bolj v Donbas - zaradi rud
in kot od
Moskva carske države - poslanih predstavnikov te države,
Moskva cerkve, trgovcev itd. Več MOSKV RUSOV
je po letu cca 1800 prišlo tudi na Krim - zaradi - carske vojne mornarice
V sEVASTOPOLU.
PREJ PA JE BIL Krim - ČISTI "krimski kanat" IN POSELJEN VEČINSKO
s krimskimi TATARI. Dejstva.
Dejstva - o katerih tu pacajoči PROMOSKVA PROPAGANDISTI - NIMAJO POJMA.
Ali so torej
KRISKI TATARI - TUDI PRIŠLI IZ Moskve
in so - HA HA - GENSKO - Rusi ?
L.R.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 71 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan:
rasputin
Genetika Ukrajincev kaže, da na veliko fantaziraš. Ukrajinci so najbližji sorodniki Rusov, če ti veš in razumeš ali ne. Procentualno imajo Ukrajinci največ haplogrupe R1a, enako kot Rusi in vsi Slovani. Tudi ostale haplogrupe so precej podobno zastopane pri Rusih in Ukrajincih, kar jasno kaže, da gre gensko isto ljudstvo. Tvoja ihta, jeza in bes razkrivajo, da se ti je led vdrl pod nogami. Tako se zgodi pravljičarju, ki pripoveduje in verjame v svoje pravljice.
rasputin
Da vidimi citat znanstveno veljavnih del, ki “dokazujejo” , da nerusiUkrajinci – izvirajo od MOSKVA “VELIKO-RUSOV”. TAKEGA ZNANSTVENEGA DELA – ENOSTAVNO – NI, KER nerusiUKRAJINCI – PAC NISO PRIŠLI iz Moskve, iz krajev ob VOLGI, KI SO EDINA PRAVA DOMOVINA etničnih Rusov. *** Amerika potemtakem ni domovina Američanov, ker so večinoma prišli od drugod in je njihova prava domovina tam, od koder so prišli njihovi predniki? Tudi Slovenija ni naša prava domovina, ker smi prišli šele v 6. stoletju v te kraje? Po tvojih teorijah, da se morajo Rusi vrniti v Moskvo in v kraje ob Volgi, ker je tam njihova edina prava domovina, bi se morali vsi prebivalci zemlje vrniti v kraje svojega izvora?? Človek božji, zresni se.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj dober dan vsem.
Zgornje NIČVREDNE TRDITVE - NE piše kak
JAVNO PRIZNAN, AKADEMSKO IZOBRAŽEN - RESEN ČLOVEK.
Vse je zapisal nek ANONIMNEŽ, ki se SKRIVA
V ANONIMNOSTI ZA TRAPASTIM VZDEVKOM : domnevamo, d se tako trmasto skriva za VZDEVEK-PSEVDONIM, ker ga domnevno bremeni - kaj zelo spornega
iz njegovega preteklega in sedanjega početja.
Dvomim, da so bile kdaj opravljene kake znanstveno resne analize o
podobnostih in razlikah - gensko
med etničnimi Rusi iz okolja Moskva, srednja, zgornja Volga in med ljudmi,
ki že stoletja stalno živijo v Ukrajini in govorijo kot materini jezik - ukrajinščino.
Sploh pa
- za izoblikovanost v etnično skupnost - ni toliko pomembna
GENSKA PODOBNOST
- odločilne so etična prepričanja, kulturne navade, pojmovanje poštenosti itd.
Skratka
- vse zapise, ki se začenjajo z "RA" ali s "FR" - LAHKO - ignorirate.
L.R.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 71 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan:
rasputin
Za etnično skupnost je najbolj pomembno tvoje prepričanje, četudi je skregano z dejstvi in zdravo pametjo, kajne? Hudoo, ko dejstva ovržejo narcisoidne teorije brez zveze z realnostjo, anede? Kdaj boš spoznal, da ima laž kratke noge? Preden pišeš prosto po Prešernu, kar ti pride na pamet, se malce informiraj iz verodostojnih virov in potem ne dodajaj svojih izmislekov zraven.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
ŠALA
Ali mi kdo lahko razloži
– zakaj nekateri tisoči “RUSOV” v Moldaviji in v Ukrajini – govorijo po
“GAGAVSKO”.
Gagavščina – čisto resno je materini jezik tisočev ljudi v Moldaviji in v Ukrajini,
ne gre za kak jezik GOSK.
Zakaj ti “RUSI” – ne govorijo – po rusko ?
Gagavščine – nihče razen njih – ne razume: no, morda jo razumejo Turki.
Konec ŠALE,
ki ni šala.
L.r. Janez KK
rasputin
Obseden si od rusofobije. Tvoje šale nimajo nič šaljivega v sebi. Si končno dojel etnogenezo Ukrajincev? Si dojel, da je njihov izvor tako po kulturi kot genetiki ruski? Noben slovanski narod nima tako skladne genske kombinacije z ruskim narodom kot prav Ukrajinci.
Peter Klepec
Nocete razumeti, da prav nihce ne sovrazi Rusov. Sovrazi se Rusijo. Celo mnogo Rusov sovrazi Rusijo. Torej je se upanje za Ruse.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Kje je javno veljavna ZNANSTENA RAZISKAVA, ki opira TVOJO - IZMIŠLJENO TRDITEV. uKRAJINCI NIKAKOR NE IZVIRAJO OD moskva velikorusov. samostojen, od Moskva Rusov neodvisen narod-ljudstvo so nerusi Ukrajinci, že v 16. st. so imeli svojo vojsko in državo s centrom v KRIVEM RIHU V ZAPOOŽJU. Pojma nimaš - o čem pišeš. Ali KRIMSKI TATARI - TUDI IZVIRAJO OD MOSKVA "VELIKORUSOV" - in so jim - ha, ha - gensko identični ?. Sramotiš e - na veliko. l.r. Janez KK
rasputin
Peter Klepec, za Rusijo je še upanje, praviš. Kaj pa za Ameriko, je še upanje? Ali bo večno ostala imperialistična, hegemonistična in militaristična sila, ki bo v neprestanih vojnah vsepovsod po svetu?
rasputin
Transnistrija je tempirna bomba. Če bo počila, pomeni to eskalacijo vojne. Nekdo se je očitno odločil, da podkuri novo žarišče. Kriv bo seveda Kremelj.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.