Kitajska svari ICC pred "dvojnimi standardi"
Kitajska in Rusija sta izrazili zaskrbljenost nad nalogom Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Kitajska je Mednarodno kazensko sodišče pozvala, naj se izogiba "politizaciji in dvojnim standardom".
Med ponedeljkovo novinarsko konferenco je tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Wang Wenbin prav tako pozval ICC, naj "ohrani objektivno in nepristransko držo" in "spoštuje imuniteto voditeljev držav pred jurisdikcijo po mednarodnem pravu."
Kitajska ni podpisnica Rimskega statuta, pogodbe Združenih narodov, ki ureja sodišče. Rusija in ZDA pa sta med peščico držav, ki so sprva podpisale Rimski statut, nato pa izjavile, da pogodbe ne bodo ratificirale.
Putinov nalog za aretacijo je v ponedeljek kritiziral tudi nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
"Odločili so se, da bodo sodili predsedniku... jedrske sile, ki ne sodeluje v Mednarodnem kazenskem sodišču na enakih temeljih kot ZDA in druge države," je zapisal Medvedjev na Telegramu.
"Posledice za mednarodno pravo bodo pošastne."
Kitajska je Mednarodno kazensko sodišče pozvala, naj se izogiba "politizaciji in dvojnim standardom".
Med ponedeljkovo novinarsko konferenco je tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Wang Wenbin prav tako pozval ICC, naj "ohrani objektivno in nepristransko držo" in "spoštuje imuniteto voditeljev držav pred jurisdikcijo po mednarodnem pravu."
Kitajska ni podpisnica Rimskega statuta, pogodbe Združenih narodov, ki ureja sodišče. Rusija in ZDA pa sta med peščico držav, ki so sprva podpisale Rimski statut, nato pa izjavile, da pogodbe ne bodo ratificirale.
Putinov nalog za aretacijo je v ponedeljek kritiziral tudi nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
"Odločili so se, da bodo sodili predsedniku... jedrske sile, ki ne sodeluje v Mednarodnem kazenskem sodišču na enakih temeljih kot ZDA in druge države," je zapisal Medvedjev na Telegramu.
"Posledice za mednarodno pravo bodo pošastne."
Povezani članki
Zadnje objave
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
rasputin
EU si povsod nadeva prevelike čevlje in na koncu krevslja kot malček, ki sotopi v materine ali očetove čevlje.
Tako ravna pri "boju" proti podnebnim spremembam, elektrifikaciji vozil, LGTB ideologiji ... in seveda v proksi vojni zoper Rusijo, ki je ameriška vojna, ki je ravno toliko uperjena proti Evropi kot proti Rusiji. Gre za to, da hoče Washington zabiti trajen klin med Evropo in Rusijo po imperialnem načelu "razdvajaj in vladaj".
Ameriški prastrah je, da bi se tehnološko razvita Nemčija/Evropa povezala z Rusijo, ki ima enormna naravna bogastva, in bi tako nastal evropski gospodarski konglomerat, ki bi konkuriral Ameriki.
Ves čas po razpadu Sovjetske zveze je Washington hujskal Evropo proti Rusiji in ustvarjal rusofobno vzdušje izključno v lastnem interesu.
Evropski politiki, ukročeni z ameriško palico in korenčkom, kot uročeni sledijo politiki Washingtona, čeprav gre za samomorilsko politiko, od katere Evropa nima nič oziroma ima ogromno škodo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.