Kaj bo z doktorskim nazivom Nataše Pirc Musar?
Kot poroča N1, se je zapletlo pri uporabi doktorskega naziva predsednice republike Nataše Pirc Musar. Ker je doktorirala v Avstriji, mora namreč v skladu s slovensko zakonodajo ob "dr." navesti tudi državo doktorata, torej Avstrijo. To pa bi bilo za predsednico Slovenije neprimerno, zato v uradnih dokumentih doktorskega naziva ne navaja.
Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da se neupravičena uporaba slovenskega naslova, ki si ga posameznik ni pridobil, lahko kaznuje z globo. Do zapleta naj bi prišlo že ob zaprisegi, saj naj bi Pirc Musarjeva predlagala, da bi bila pod zaprisego podpisana kot doktorica. Toda v tem primeru bi moralo pisati “dr. jur. Republika Avstrija”. Na koncu je bila zato podpisana brez doktorskega naziva.
Kljub temu pa urad predsednice naziv "dr." uporablja pri sporočilih za javnost. Kar pa verjetno prav tako ni v skladu z zakonom. Več preberite na N1.
Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da se neupravičena uporaba slovenskega naslova, ki si ga posameznik ni pridobil, lahko kaznuje z globo. Do zapleta naj bi prišlo že ob zaprisegi, saj naj bi Pirc Musarjeva predlagala, da bi bila pod zaprisego podpisana kot doktorica. Toda v tem primeru bi moralo pisati “dr. jur. Republika Avstrija”. Na koncu je bila zato podpisana brez doktorskega naziva.
Kljub temu pa urad predsednice naziv "dr." uporablja pri sporočilih za javnost. Kar pa verjetno prav tako ni v skladu z zakonom. Več preberite na N1.
Povezani članki
Zadnje objave
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
kurblvela
pa koga briga za pepo, oportunistka do neba, vedno lačna, isto kot kolegica krivolutskaya
Andrej Muren
Če ima nekdo pravi doktorski naziv (doktor znanosti), ga lahko uporablja kjerkoli, ne glede na to, kje si ga je pridobil. Drugo pa je, če se ta dr. pripisuje posameznemu poklicu, ki ga dobi posameznik ob koncu študija, najbolj znan primer je naziv dr. za zdravnike - to seveda še ni doktorat znanosti. V Avstriji imajo doktorje iuris, kar ni doktor znanosti. Tak naziv pa se lahko uporablja samo v deželi, v kateri je bil podeljen.
Hribarjev Rafko
Gospa paradoxpresident:
-Doktorca prava, ki ne pozna niti predpisov o nazivih.
-Ultrabogata levičarka.
-Falcon ekologinja.
Trent
Še zmeraj bolje uradno pridobljen naslov kjerkoli, kot sploh le tega ne imeti, kakor je to pri večini lažnjivih sds politikov in njihovega domobranskega legla!!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.