Gospodarstvo izgublja potrpljenje zaradi visokih cen elektrike. Golobu predlagajo, kaj naj stori
Gospodarstvo je v Sloveniji vse bolj nezadovoljno, kar kaže tudi dopis, ki so ga podpisali Trgovinska zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije.
Kot so zapisali, so se na predsednika vlade Roberta Goloba že večkrat obrnili s prošnjo za posebno pozornost glede aktualne problematike, povezane z visokimi cenami električne energije. Te naj bi po zadnjih podatkih šle proti 500 evrov za megavatno uro.
“Uredba vlade žal ni dosegla svojega namena. Cene električne energije, ki jo dobavitelji ponujajo poslovnim odjemalcem, so še vedno bistveno višje, kot je bilo izračunano v modelih, ki so tvorili osnovo za oblikovanje vrst pomoči. Hkrati so tudi višje, kot jih dosegajo, oziroma po katerih zaklepajo pogodbe konkurenti v tujini. Tistim podjetjem, ki imajo že opravljene delne zakupe oz. imajo krovne pogodbe, pa ponudniki ponudbe po uredbi ne želijo posredovati.”
Zato so delodajalci v pozivu Golobu pozvali vlado, da malim in srednje velikim podjetjem postavijo tako imenovano cenovno zavoro pri 180 evrov za megavatno uro, ki jo omogoča nabor ukrepov Evropske komisije. Večja podjetja pa bi lahko po predlogu delodajalcev koristila pomoč za zmanjšanje gospodarske uspešnosti, pri čemer združenja vlado pozivajo, da pomoč čim prej priglasi pri Evropski komisiji.
Kot so zapisali, so se na predsednika vlade Roberta Goloba že večkrat obrnili s prošnjo za posebno pozornost glede aktualne problematike, povezane z visokimi cenami električne energije. Te naj bi po zadnjih podatkih šle proti 500 evrov za megavatno uro.
“Uredba vlade žal ni dosegla svojega namena. Cene električne energije, ki jo dobavitelji ponujajo poslovnim odjemalcem, so še vedno bistveno višje, kot je bilo izračunano v modelih, ki so tvorili osnovo za oblikovanje vrst pomoči. Hkrati so tudi višje, kot jih dosegajo, oziroma po katerih zaklepajo pogodbe konkurenti v tujini. Tistim podjetjem, ki imajo že opravljene delne zakupe oz. imajo krovne pogodbe, pa ponudniki ponudbe po uredbi ne želijo posredovati.”
Zato so delodajalci v pozivu Golobu pozvali vlado, da malim in srednje velikim podjetjem postavijo tako imenovano cenovno zavoro pri 180 evrov za megavatno uro, ki jo omogoča nabor ukrepov Evropske komisije. Večja podjetja pa bi lahko po predlogu delodajalcev koristila pomoč za zmanjšanje gospodarske uspešnosti, pri čemer združenja vlado pozivajo, da pomoč čim prej priglasi pri Evropski komisiji.
Povezani članki
Zadnje objave
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kaj pa vem
Bo kdo kaj povprašal "vrhunskega" managerja, ki je trenutno PV, kakšne pogodbe je sklepala njegova GEN I. Kolikor je znano je prodal elektriko za letošnje in tudi naslednje leto, zdaj pa moramo to elektriko kupovati na tujih trgih po neprimerno višjih cenah. Seveda, takrat je bila menda res odlična kupčija, toda dober manager z intuicijo, če že pravih podatkov nima, bi se moral vprašati zakaj nekdo ponuja, za tiste čase res visoko ceno.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.