Francoski kmetje prvič po 150 letih zavetnika kmetov prosili za dež

Uredništvo

Prvič po 150 letih so se kmetje in duhovniki podali na procesijo v mestu Perpignan na jugu Francije ter zavetnika kmetov prosili za dež. V že tako suhi regiji je v zadnjih mesecih padlo zelo malo dežja, zaloge podtalnice so izčrpane.


Procesija oživlja vizigotsko tradicijo iz srednjega veka. V soboto je vodila od mestne katedrale skozi zgodovinska mestna vrata do reke Tet. Okoli sto udeležencev je s seboj nosilo relikvije svetega Galderika, zavetnika kmetov, z njimi pa je molilo v skoraj povsem suhi rečni strugi. Po poročanjih vremenske službe Meteo France od začetka beleženja količine padavin v Franciji leta 1959 pozimi še nikoli ni padlo tako malo padavin kot letos.


Nekateri departmaji, zlasti na jugu Francije, so zato že uvedli omejitve v porabi vode. Prepovedano je tako zalivanje vrtov in športnih stadionov, polnjenje bazenov ali pranje avtomobilov, kar je za ta letni čas nenavadna omejitev.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki