Danes vseslovenski protest upokojencev
T. i. ljudski iniciativi Glas upokojencev, katere pobudnik je nekdanji poslanec SDS Pavel Rupar, je za jutri napovedala shod. Med njihovimi zahtevami je takojšen 20-odstotni dvig pokojnine, ki so nižje od 1.000 evrov, in 15-odstotni dvig za pokojnine v višini od 1.000 do 1.500 evrov. Najnižja mesečna pokojnina naj bo 750 evrov, povprečna neto pokojnina pa 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji. V ustavo naj se kot pravica upokojencev vpišeta 13. pokojnina in pravica do letnega dodatka v višini ene upokojenčeve pokojnine. Plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja naj za tiste z manj kot 1.000 evri pokojnine prevzame država. Država naj bi v skladu z njihovimi zahtevami upokojencem plačala tudi RTV-prispevek.
Do iniciative in njenih zahtev je kritičnih več deležnikov, med drugim Zveza društev upokojencev Slovenije. Ta je sporočila, da so zahteve ljudske iniciative po njihovih besedah "naivne in populistične".
Na drugi strani zveza seniorjev NSi podpira “vse aktivnosti in iniciative, ki se zavzemajo za dostojanstvo upokojencev in vseh ostalih ranljivih skupin”. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, pod katerega se je podpisal predsednik Zdravko Luketič, je ob 12-odstotnem dvigu minimalne plače s 1. januarjem 2023 “nujen tudi 12-odstoten dvig pokojnin”.
Do iniciative in njenih zahtev je kritičnih več deležnikov, med drugim Zveza društev upokojencev Slovenije. Ta je sporočila, da so zahteve ljudske iniciative po njihovih besedah "naivne in populistične".
Na drugi strani zveza seniorjev NSi podpira “vse aktivnosti in iniciative, ki se zavzemajo za dostojanstvo upokojencev in vseh ostalih ranljivih skupin”. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, pod katerega se je podpisal predsednik Zdravko Luketič, je ob 12-odstotnem dvigu minimalne plače s 1. januarjem 2023 “nujen tudi 12-odstoten dvig pokojnin”.
Povezani članki
Zadnje objave
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Andrej Muren
Nekatere zahteve ljudske iniciative Glas upokojencev seveda niso realne, kot npr. vpis 13. pokojnine v ustavo - česa podobnega nima nobena država. Pri večini drugih zahtev bodo želje trčile ob finančno realnost. Ampak ne glede na to, je prav, da so upokojenci danes postavili visoke zahteve. V naši državi se ogromno denarja zmeče v prazno, še več pa pokrade. Zato so upokojenci moralno povsem upravičeni, da zahtevajo veliko, saj dejansko zahtevajo nazaj le svoj denar, ki so ga desetletja nalagali v ZPIZ. Iz tega denarja pa se financira vse mogoče, ni čudno, da ga potem za upokojence zmanjka. Še ena nečednost pokvarjene slovenske levice.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.