Božično-novoletne službene zagate
Prazniki so praktično tukaj. Vsi se jih veselimo, saj bo prostih dni, ki letos tako lepo sovpadejo z delovnimi dnevi kot že dolgo ne, kar nekaj. Za nekatere več, za druge pa malo manj… Tudi božičnica za nekatere bo, za druge ne…
Zelo posplošeno bi bilo reči, da se v javnem sektorju cedita samo med in mleko. Kajti znotraj sektorja so ogromne razlike. Nekateri bodo uživali polne počitnice in že ta teden delajo v najnižji prestavi in baje mislijo v novem letu celo stavkati. So tudi taki, ki imajo praznične dni podaljšane vse tja do osmega januarja in se (žal le v tem) zgledujejo po zahodnih državah. So pa seveda tudi taki, ki bodo vse praznike podvojeno delali in to visoko naporna ter tvegana dela, za nizko plačo.
Res pa je, da javni sektor, ne glede na uspešnost oz. neuspešnost, božičnic ne bo dobil. Morda kakšno simbolično darilo, bolj iznajdljivi kakšen dodatek (aja, to se več ne sme!), praviloma pa hvala lepa in lepe praznike.
Seveda so tudi znotraj zasebnega sektorja razlike. Vendar pa precej manjše. Ob trenutni gospodarski rasti podjetja delajo s polno paro. Do zadnjega in pogosto podaljšano. Posle je treba zaključiti, produkte dostaviti… Da o trgovcih, ki večinoma delajo tudi globoko v praznične dni. niti ne govorimo.
Seveda je to naporno, čeprav je napoved pozitivnih stvari. Gospodarske rasti, delovnih mest, višjih plač… To so seveda opazili tudi deli javnega sektorja in zdi se jim povsem primerno, da bi se njihove plače dvignile prej in bolj kot delavcem v gospodarstvu, čeprav denar za njihove plače prihaja iz gospodarstva.
No, pa da ne bi izgubili božičnega duha in postali zagrenjeni, se spomnimo, da vzgajajo in izobražujejo prihodnje rodove, ki bodo temelj gospodarstva v prihodnosti. Tako, da bo tudi tukaj veljal pregovor, da kar seješ to žanješ.
Kar se tiče božičnice in 13. plače, se bosta letos ti dve dami ali vsaj ena od njiju, marsikomu v zasebnem sektorju, nasmehnili zelo na široko. Kar spomnimo se, da smo bili počaščeni s podrobnim spremljanjem stavke delavcev povsem zasebnega podjetja, ki niso bili zadovoljni z višino božičnice, s strani nacionalne televizije.
Lepo za delavce Heliosa, da imajo tako »prijetne« skrbi in načeloma tudi ni nič narobe s tem, da so si to privoščili in to celo brez štrukljev in semoličev. Delavci v zasebnem podjetju se imajo vso pravico pogajati za višjo plačo, božičnico ali za karkoli pač že, na kakršenkoli način.
Delodajalec pa ima vso pravico, da delavca (ali delavce), ki se ne drži pogodbe in vnaša nemir v kolektiv, odpusti. Če ga ne potrebuje. Če pa ga, pa se bosta nekako že zmenila. Vendar to res ni stvar, o kateri bi morala poročati nacionalna televizija.
Daleč od tega, da komu ne bi privoščili prostih dni. Vsem, ki jih imate želimo, da jih preživite v miru in veselju s svojimi dragimi. Če je zraven še kakšen b od božičnice toliko bolje.
Po novem letu pa veliko delovne morale in zagona. Pa seveda čim več gospodarske rasti in modrih gospodarjev (tako javnih kot zasebnih), ki ne bodo niti razmetavali z denarjem niti ga stiskali v žepu, pač bodo pa skrbeli za pošteno plačilo delavcev in dobre življenjske pogoje vseh državljanov.
Javni sektor
Zelo posplošeno bi bilo reči, da se v javnem sektorju cedita samo med in mleko. Kajti znotraj sektorja so ogromne razlike. Nekateri bodo uživali polne počitnice in že ta teden delajo v najnižji prestavi in baje mislijo v novem letu celo stavkati. So tudi taki, ki imajo praznične dni podaljšane vse tja do osmega januarja in se (žal le v tem) zgledujejo po zahodnih državah. So pa seveda tudi taki, ki bodo vse praznike podvojeno delali in to visoko naporna ter tvegana dela, za nizko plačo.
Res pa je, da javni sektor, ne glede na uspešnost oz. neuspešnost, božičnic ne bo dobil. Morda kakšno simbolično darilo, bolj iznajdljivi kakšen dodatek (aja, to se več ne sme!), praviloma pa hvala lepa in lepe praznike.
Zasebni sektor
Seveda so tudi znotraj zasebnega sektorja razlike. Vendar pa precej manjše. Ob trenutni gospodarski rasti podjetja delajo s polno paro. Do zadnjega in pogosto podaljšano. Posle je treba zaključiti, produkte dostaviti… Da o trgovcih, ki večinoma delajo tudi globoko v praznične dni. niti ne govorimo.
Seveda je to naporno, čeprav je napoved pozitivnih stvari. Gospodarske rasti, delovnih mest, višjih plač… To so seveda opazili tudi deli javnega sektorja in zdi se jim povsem primerno, da bi se njihove plače dvignile prej in bolj kot delavcem v gospodarstvu, čeprav denar za njihove plače prihaja iz gospodarstva.
No, pa da ne bi izgubili božičnega duha in postali zagrenjeni, se spomnimo, da vzgajajo in izobražujejo prihodnje rodove, ki bodo temelj gospodarstva v prihodnosti. Tako, da bo tudi tukaj veljal pregovor, da kar seješ to žanješ.
Kar se tiče božičnice in 13. plače, se bosta letos ti dve dami ali vsaj ena od njiju, marsikomu v zasebnem sektorju, nasmehnili zelo na široko. Kar spomnimo se, da smo bili počaščeni s podrobnim spremljanjem stavke delavcev povsem zasebnega podjetja, ki niso bili zadovoljni z višino božičnice, s strani nacionalne televizije.
Lepo za delavce Heliosa, da imajo tako »prijetne« skrbi in načeloma tudi ni nič narobe s tem, da so si to privoščili in to celo brez štrukljev in semoličev. Delavci v zasebnem podjetju se imajo vso pravico pogajati za višjo plačo, božičnico ali za karkoli pač že, na kakršenkoli način.
Delodajalec pa ima vso pravico, da delavca (ali delavce), ki se ne drži pogodbe in vnaša nemir v kolektiv, odpusti. Če ga ne potrebuje. Če pa ga, pa se bosta nekako že zmenila. Vendar to res ni stvar, o kateri bi morala poročati nacionalna televizija.
Kakorkoli…
Daleč od tega, da komu ne bi privoščili prostih dni. Vsem, ki jih imate želimo, da jih preživite v miru in veselju s svojimi dragimi. Če je zraven še kakšen b od božičnice toliko bolje.
Po novem letu pa veliko delovne morale in zagona. Pa seveda čim več gospodarske rasti in modrih gospodarjev (tako javnih kot zasebnih), ki ne bodo niti razmetavali z denarjem niti ga stiskali v žepu, pač bodo pa skrbeli za pošteno plačilo delavcev in dobre življenjske pogoje vseh državljanov.
Zadnje objave
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.