Bo Nemčija vendarle popustila pri izvozu tankov?
Po tem, ko se je Nemčija znašla pod pritiskom, naj vendarle pošlje tanke Leopard Ukrajini, oziroma dovoli, da jih pošljejo druge države, je v Berlinu le zaznati premike.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je namreč nakazala, da Nemčija držav, ki bi Ukrajini poslale Leoparde, ne bo ustavljala. Države, ki imajo v lasti nemške leoparde, morajo namreč za njihov izvoz pridobiti dovoljenje Berlina. Trditve ministrice pa se nekoliko razlikujejo od besed kanclerja Scholza, ki je včeraj še vztrajal na stališču, da bodo vse odločitve o pošiljkah orožja sprejete v koordinaciji z zavezniki, vključno z ZDA.
Nemčija je do pošiljanja leopardov Ukrajini zadržana, saj bi poteza lahko sprožila nepredvideno reakcijo Moskve, ki je že večkrat opozorila pred eskalacijo konflikta, če bo Zahod Ukrajini dobavil težko orožje. V Berlinu naj bi tako pošiljko leopardov pogojevali s tem, da tudi ZDA v Kijev pošljejo svoje napredne tanke abrams. ZDA pa temu niso naklonjene, saj menijo, da abramsi niso primerni za bojevanje na ukrajinskih bojiščih.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je namreč nakazala, da Nemčija držav, ki bi Ukrajini poslale Leoparde, ne bo ustavljala. Države, ki imajo v lasti nemške leoparde, morajo namreč za njihov izvoz pridobiti dovoljenje Berlina. Trditve ministrice pa se nekoliko razlikujejo od besed kanclerja Scholza, ki je včeraj še vztrajal na stališču, da bodo vse odločitve o pošiljkah orožja sprejete v koordinaciji z zavezniki, vključno z ZDA.
Nemčija je do pošiljanja leopardov Ukrajini zadržana, saj bi poteza lahko sprožila nepredvideno reakcijo Moskve, ki je že večkrat opozorila pred eskalacijo konflikta, če bo Zahod Ukrajini dobavil težko orožje. V Berlinu naj bi tako pošiljko leopardov pogojevali s tem, da tudi ZDA v Kijev pošljejo svoje napredne tanke abrams. ZDA pa temu niso naklonjene, saj menijo, da abramsi niso primerni za bojevanje na ukrajinskih bojiščih.
Povezani članki
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Andrej Muren
Slovenija naj svoje preostale tanke donira Ukrajini, Nemčija pa naj ji za to odstopi nekaj svojih leopardov. Tako bo volk sit in koza cela.
Peter Klepec
Tale vojna je bila planirana kot se en Blitz. Ki pa spet ni uspel. Sedaj gre na izcrpavanje. Ogromno denarja bo slo v orozje, pa zanimivo, BNP se bo v vseh teh drzavah dvignil, celo v Rusiji.
Za tiste, ki so pozabili, v drugi vojni je Nemcija dosegla najvecji BNP sredi 1944. Po tem je pa padel na nulo v 1945. Ameriski BNP je pa eksponencialno zrastel.
Peter Klepec
V Ukrajini se rabi vso orozje, ki ga premoremo, tanki so samo ena zadeva. Nekaj mora te tanke tudi scititi, da ne bodo takoj zruseni.
Sploh nimamo pojma kaj vse se bo se pojavilo. Kdo je prej vedel, da obstajajo havbice, ki na 40 km zadevajo na par metrov? Pa protiletalski Irisi, ki sklatijo vse kar leti? O satelitih pa sploh ne vemo nic.
rasputin
Kuhajo in kuhajo, dokler ne bodo skuhali neužitno mineštro, ki nam bo vsem servirana.
Vse za ameriške geopolitične interese. Žrtve niso pomembne. Danes je na oltarju ameriške hegemonije žrtvovana Ukrajina, jutri bo vsa Evropa. Kolikor že ni, saj je sedanja draginja posledica vojne v Ukrajini.
Evropa izgublja konkurenčne prednosti, ki so izvirale iz poceni ruskih energentov in surovin, se dindustrializira, blagostanje ljudi pa upada.
Ampak, koga kaj briga. Važno je, da je zadoščeno Marsu, bogu vojne.
Peter Klepec
Nemcija ne uvaza nobenega ruskega plina in nafte, cene so pa ze padle na normalo.
rasputin
Lepo se sliši, a žal ni res. Poleg tega ima Nemčija polne rezervarje še ruskega plina. Kako bo drugo leto, bogsigavedi.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.